Na piazzettě Národního divadla v Praze bude v úterý symbolicky odhalena tabulka s nápisem náměstí Václava Havla.

Pojmenování prostoru mezi Novou scénou a historickou budovou divadla po bývalém prezidentovi a dramatikovi koncem září schválili pražští radní. K nedožitým osmdesátinám Havel obdrží velké srdce od sochaře Kurta Gebauera. Lidé budou dovnitř moci psát vzkazy.

Touto akcí bude slavnostně zahájen mezinárodní divadelní festival, jejž na Havlovu počest připravilo Národní divadlo.

Přehlídka nazvaná Pražské křižovatky s podtitulem To Havel With Love uvede divadla z Ukrajiny, Ruska a Běloruska. Všechna svou tvorbou bojují za svobodu ve svých zemích.

Čestným hostem festivalu bude zatím poslední nositelka Nobelovy ceny za literaturu Světlana Alexijevičová, novinářka a kritička sovětské i postsovětské doby v Rusku. Připraveny jsou dále besedy či projekce fotografií z Havlova života.

Víkend bude patřit maratonu havlovských inscenací českých režisérů, hrát se bude v různých prostorách Nové scény i na piazzettě.

Brněnské divadlo Husa na provázku si památku někdejšího prezidenta připomene festivalem Málo bylo Havla!. Od úterý do 10. října se budou hrát Havlovy hry, pořádat happeningy, debatovat a vystavovat. Dojde také na promítání filmů, jež se Havla týkaly.

Na plzeňské lavičce Václava Havla v Šafaříkových sadech v úterý pro změnu začíná čtyřiadvacetihodinové nepřetržité čtení Havlových textů. Skončí ve středu 5. října, kdy se Václav Havel roku 1936 narodil v Praze. Zemřel na své chalupě na Hrádečku v prosinci 2011.

Související