Spory ministra financí Andreje Babiše s ostatními vládními stranami nekončí. Šéf ANO se cítil po středečním jednání vlády rozhořčen, když podle něj ministři z ČSSD a KDU-ČSL zneužili jeho nepřítomnosti a odhlasovali kompenzace pro propuštěné horníky. Babiš se přitom netajil tím, že je proti návrhu. Premiér Bohuslav Sobotka řekl, že ministr financí pouze nepostřehl změnu v programu jednání vlády.

Nestává se často, aby se místopředseda vlády dozvěděl až od novinářů, co na svém jednání kabinet schválil. Andrej Babiš touto cestou zjistil, že jsou odhlasované kompenzace pro propuštěné horníky. Vláda totiž peníze pro zaměstnance dolů odhlasovala ve chvíli, kdy si ze sálu Babiš "odskočil" na jiné jednání.

"No to je pěkný, já to ani nevím, vždyť to mělo být až jako poslední bod," zlobil se Babiš před novináři. "Normálně jsme sjížděli program, jak se odhlasoval hned na začátku, já za to nemůžu, že tady kolega nedával pozor," oponovala mu ministryně sociálních věcí Michaela Marksová.

Babiš se přesto domnívá, že to byl podraz ze strany ostatních členů vlády. Pokud se projednával tak důležitý bod, u kterého on sám avizoval, že bude zásadně proti, mohli mu alespoň zavolat, řekl vicepremiér.

"Já jsem s kolegy připravoval tiskovou konferenci ministerstva financí. Dost mě překvapilo, že už je to odhlasované. Možná to byla moje chyba, že jsem přehlédl změnu programu, ale většinou se to dělá tak, že pan premiér přeruší jednání, pokud tam není ministr, kterého se to týká," řekl Andrej Babiš.

Premiér Bohuslav Sobotka však byl názoru, že se jednání přerušuje pouze v případě, že u jednání není předkladatel zákona, což byl v tomto případě ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

"Předkladatel tohoto materiálu byl přítomen, neplatí, že čekáme na všechny ministry. Pokud se někdo vzdálí ze sálu, má možnost se nechat zastupovat svým náměstkem. Ten může během jednání upozornit, že není přítomen ministr, který se chce k projednávanému bodu vyjádřit. Přerušení navíc mohl navrhnout kterýkoliv z členů vlády," uvedl premiér Sobotka.

Doplnil, že o kompenzacích pro horníky nechal hlasovat ve chvíli, kdy se nikdo další nehlásil do diskuse.

Vláda schválila kompenzace pro propuštěné horníky z dalších dolů v Česku poté, co už kompenzace dostali havíři z OKD. Výplata kompenzací se tak bude týkat také pracovníků hnědouhelného dolu ČSA, zaměstnanců uranových dolů v Dolní Rožínce nebo firmy Slezská důlní díla, která se v minulosti vydělila z OKD.

Související