Krajské volby byly vždy volbami protestními. Od roku 2000 pokaždé drtivě prohrály vládní strany a vítězství slavila opozice. Nejvýraznější to bylo v roce 2008, když na protest proti vládě Mirka Topolánka spláchla kraje oranžová tsunami.

Letos to bude jiné. Hlavními favority jsou vládní partaje ČSSD a ANO. Opozice jen přihlíží. Neznamená to ovšem, že by to byla nuda. Naopak. Střet je paradoxně zásadnější než kdykoli předtím.

Souboj mezi ČSSD a ANO je totiž soubojem o podobu politiky jako takové. Je testem, do jaké míry pokračuje fascinace Andrejem Babišem. Ukáže se v něm, nakolik jsou voliči ochotni předat moc muži, který chce řídit kraje – jak se vyjádřil v posledním rozhovoru pro své noviny – jako rodinnou firmu.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.