Mluvil jsem s lidmi z TOP 09, tlak na vaše odstoupení ve straně je. Další si ale nemyslí, že byste měl nyní odcházet. Jak vy na to pohlížíte?

Jsem připraven vést stranu do úspěšných voleb do sněmovny, ale nutně potřebuji vědět, zda je to názor i mých nejbližších spolupracovníků. To rozhodnutí musím udělat sám. Chci se ale rozhodnout tak, že se budu opírat o názor lidí, které požádám, aby mi jej anonymně sdělili. Pošlou mi lísteček v obálce a já se pak podívám, jaký mají názor. Na základě toho se rozhodnu.

Kdy se to stane?

V druhé polovině října.

Kdybyste se nakonec rozhodl, že odejdete z vedení…

Musí se rozhodnout moji spolustraníci. Já jsem připraven vést stranu do dalších voleb. Ale musím si zjistit, zda to chce i strana. Pokud zjistím, že si značná část nemyslí, že je to správné rozhodnutí, přehodnotil bych to. A pak by museli rozhodovat jiní.

Získali jste pouze něco přes tři procenta hlasů. Můžete pojmenovat důvod?

Na rozdíl od lidovců nebo komunistů jsme neztratili žádný mandát. Při minulých volbách se STAN jsme pro TOP 09 vytěžili 19 mandátů a v těchto volbách jsme získali 19 mandátů. Nechci to vydávat za úspěch, cíle jsme měli mnohem vyšší. Ale nejedná se ani o ztrátu.

Přece jen tři procenta jsou dost málo. Není to tím, že jste až příliš akcentovali témata jako svoboda slova a zapomněli jste na nějaké konkrétní věci, jako třeba infrastruktura?

My si myslíme, že svoboda je nejvyšší lidskou potřebou.

O tom nepochybuji, já se ptám na něco trochu jiného…

Nastala doba, kdy je skutečně ohrožené stávající demokratické prostředí a s ním svoboda každého z nás, tak jsme předpokládali, že to bude velké téma naší kampaně. A nemůžu souhlasit s tím, že to nebylo konkrétní. Sestavili jsme seznam nesvobody a ukázali, v čem se chceme prosadit.

Tomu rozumím, ale nemělo se to propojit s konkrétními cíli?

Nezapomeňte, že TOP 09 měla celostátní téma a měla i krajská témata, která odpovídají pravomocem krajských zastupitelstev. V těchto programech se konkrétně mluvilo o tom, co chceme dělat ve školství, zdravotnictví, infrastruktuře.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Co spojení pravicových stran? V některých krajích byla znát jejich velká rozdrobenost...

Samozřejmě integrace a společný postup pravice je řešení. Do té doby, než to narazí na osobní ambice několika jedinců, kteří mají pocit, že právě oni by měli kandidovat samostatně a ostatním to dokázat.

Už jste se zmínil o Starostech a nezávislých (STAN). Pokusíte se s nimi znovu spojit?

Spolupráci máme. Ten projekt byl velmi úspěšný, byl to model celostátní a ideově zakotvený. A stalo se to samé, co jsem říkal. Narazilo to na osobní ambice. Já jim to nevyčítám, jen to konstatuji. Spolupráce s nezávislými starosty bude pro TOP 09 i nadále prioritou, protože se to ukázalo jako velmi užitečné. A nyní jsou dvě možnosti: buď bude spolupráce probíhat na individuální bázi, nebo to bude na základě smlouvy s regionálními hnutími, mezi něž patří i STAN. Jakou formu zvolíme, bude záležet na dalších dohodách a debatě.

A co spolupráce s ODS?

Máme s nimi vynikající a úzkou spolupráci ve sněmovně a myslíme si, že žádné dva kluby v moderním parlamentarismu nebyly tak efektivní ve své opoziční práci jako my. A tady hovořit o nějaké společné předvolební koalici naráží na zcela odlišný pohled na budoucnost České republiky v Evropské unii – zda jet v tvrdém jádru, nebo pomalém pruhu. My si myslíme, že by Česká republika neměla jet v pomalém pruhu. Protože pak vždy narazíte na ceduli exit. Po volbách je ale vždy možné udělat nějaký kompromis podle toho, jak rozhodli voliči.

Související