Nedávno objevená rotunda sv. Václava, která se skrývá v objektu Matematicko-fyzikální fakulty na Malostranském náměstí, se ve středu poprvé otevřela veřejnosti. Zbytky románského chrámu objevila před dvanácti lety v budově archeoložka Jarmila Čiháková, od té doby se vedení fakulty snažilo na zpřístupnění památky získat peníze.

"Hlučnější práce jsme nemohli provádět během výuky, museli jsme pracovat v noci," popisuje záchranu znovuobjevené stavby akademický malíř Tomáš Rafl, který byl hlavním restaurátorem rotundy.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Rotunda bude přístupná veřejnosti při Muzejní noci a na svátek svatého Václava. Další návštěvní dny jsou v jednání s Národním památkovým ústavem. "Stále testujeme, jaké jsou výkyvy vlhkosti v místnosti a jaké na ni mají návštěvy vliv. Musíme zjistit, co vlastně rotunda snese," řekl proděkan fakulty Martin Vlach.

Restaurace rotundy byla z většiny financována z peněz Norských fondů. "Cenné fragmenty románských dlaždic jsou jedinečným a drahocenným příkladem našeho společného evropského kulturního dědictví, které jednoduše nebylo možné nechat ležet v ruinách," řekla norská velvyslankyně Siri Ellen Sletner.

Norské fondy přispěly osm milionů korun, zbývající dva miliony, které byly potřeba na opravu, přispělo celkem osm set drobných dárců z Česka.

Detailní záběr kopií románských dlaždic z rotundy sv. Václava.

Detailní záběr kopií románských dlaždic z rotundy sv. Václava.
Foto: HN - Michaela Vařeková

Související