KDU-ČSL vyhrála víkendové volby do třetiny Senátu, naopak hnutí ANO svůj úspěch z prvního kola nezopakovalo. Kandidáti s lidoveckou podporou (včetně koalic) uspěli v devíti z 27 obvodů. Lidovci tak navázali na svůj úspěch v rámci někdejší čtyřkoalice. Po třech mandátech získalo ANO, hnutí Starostů a ODS. ANO přitom mělo v druhém kole nejvíc kandidátů - celkem čtrnáct. ČSSD vyhrála jen ve dvou obvodech, stejně jako TOP 09 a Severočeši.cz. Komunisté nedokázali získat ani jedno křeslo.

Výsledek hlasování do jisté míry ovlivnila rekordně nízká účast, po sečtení hlasů ze všech okrsků dosáhla pouze 15,4 procenta voličů. To je zhruba polovina z počtu voličů, kteří přišli k prvnímu kolu a krajským volbám o týden dříve.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
15.10.2016 20:55 | Konec online reportáže

Dnešní online reportáž končí, děkujeme za pozornost a přejeme pěkný zbytek sobotního večera. 

15.10.2016 20:29 | ANO proti všem, myslí si Andrej Babiš

Samozřejmě v Senátu to není úspěch, já jsem čekal pět mandátů. Kromě těch, které jsme získali, jsem doufal, že vyhrají i paní Válková a pan Brázdil. Jsou to už naše třetí volby do Senátu a pořád se nám v nich nedaří, řekl Andrej Babiš v rozhovoru pro HN. 

15.10.2016 19:45 | ČSSD a ODS ztratí miliony korun na příspěvcích za mandáty

ČSSD a ODS na tom budou, co se týče příspěvků, po senátních volbách hůř. Polepší si naopak stranické rozpočty KDU-ČSL a hnutí ANO. Strany a hnutí nyní dostávají od státu ročně 855 tisíc korun za zákonodárce, od ledna vzroste dotace podle schváleného zákona na 900 tisíc korun. Nezávislí kandidáti (letos je to ředitel hasičů Zdeněk Nytra) na příspěvek nárok nemají. 

15.10.2016 19:19 | Chmelová v Praze 10: Lidé nedají na laciné triky v kampani

"Občané Prahy 10 jednoznačně ocenili letitou práci, kterou v obvodu dělám nejen já, ale řada lidí z koalice Vlasta, neziskových organizací a dalších, kteří nás podporují," okomentovala výsledky voleb vítězka Renata Chmelová. Ani její protikandidát, lékař Jiří Holubář (za TOP 09) není z výsledku zklamaný. Podle něj jde o velký úspěch na to, že před půl rokem ho v politice ještě nikdo neznal.

15.10.2016 19:06 | Bylo i hůř, mohou si říct sociální demokraté

Ač se zdá, že zisk dvou mandátů pro ČSSD je hrozivý výsledek, byla na tom už i hůře. V roce 2004, kdy byl po rezignaci Vladimíra Špidly dočasně v čele strany Stanislav Gross, nezískali sociální demokraté ani jeden mandát. O čtyři roky dříve, kdy ČSSD vedl nynější prezident Miloš Zeman, zvítězila pouze v jednom volebním obvodě, v Domažlicích.

15.10.2016 19:00 | Největší porážka? Komunisté, říká politolog Jan Kubáček

Podle Kubáčka nejvíce prohráli komunisté, kteří letos nezískali v horní komoře ani jedno křeslo. Je to podle něj systémový problém, kdy strana nedovede motivovat své voliče, přestože i ti jsou považováni za poměrně disciplinované. "Nejvíce to vynikne v kontrastu s dvěma úspěšnými kandidáty Severočechů. Jaroslav Doubrava byl dříve senátorem právě za KSČM, Alena Dernerová má také spoustu středolevých voličů," uvedl Kubáček.

15.10.2016 18:50 | Voliči lidovců jsou podle politologů disciplinovaní

Rekordně nízká účast ve druhém kole senátních voleb prospěla lidovcům, kteří mají disciplinované voliče, shodují se politologové. "Zásadním způsobem to bylo vidět především na Moravě. Strana ani voliče nemusí nijak mobilizovat, oni jsou zvyklí chodit," míní Pavel Šaradín.

15.10.2016 18:28 | 24 let dělí nejstarší a nejmladší nově zvolené senátory

15.10.2016 18:14 | Hnutí ANO bude usilovat o funkci místopředsedy Senátu

Místopředseda ANO Jan Volný předpokládá, že se senátorský klub ANO usnese na požadavku na obsazení funkce místopředsedy horní komory. Výsledek strany, která získala tři nové mandáty, nepovažuje za úspěch. Senátní volby jsou podle něj složité a je potřeba intenzivně komunikovat s voliči. "Abych řekl pravdu, byl jsem optimističtější," uvedl Volný.

15.10.2016 17:55 | Cieńcała chce bojovat s čínskou ocelí

Jiří Cienciala (Občané spolu), který uspěl ve Frýdku-Místku, chce v Senátu řešit ohrožení českého a evropského průmyslu levnou čínskou ocelí. "To ohrožení ze strany čínské oceli je mega, čili absolutně šílené a nebezpečné. Ohrožuje nejenom Evropu, ale i Spojené státy. Nejen Evropa, ale i Světová obchodní organizace se musí rozhodnout, jestli udělí statut čínské ekonomice jako tržní, a na to je pár měsíců," řekl Cieńciała.

Související