Po jednoznačném úspěchu v krajských volbách jste totéž nezopakovali v druhém kole senátních, ANO získalo ze 14 kandidátů, kteří postoupili do druhého kola, pouhé tři mandáty. Čím to podle vás je? 

Samozřejmě v Senátu to není úspěch, já jsem čekal pět mandátů. Kromě těch, které jsme získali, jsem doufal, že vyhrají i paní Válková a pan Brázdil. Jsou to už naše třetí volby do Senátu a pořád se nám v nich nedaří. Je to o výběru kandidátů a my potřebujeme opravdu vybírat osobnosti, které v tom obvodě jsou dlouhodobě známé a dlouhodobě tam pracují.

I exministryně Válková mluvila o tom, že ji lidé vnímají spíše jako celostátní političku, a proto v Praze 11, kde kandidovala, voliči dali přednost jejímu soupeři, zastupiteli městské části Ladislavu Kosovi. Hodláte tedy v dalších senátních volbách také vsadit spíše na regionální a lokální osobnosti?

Určitě. To je podle mě ten správný směr.

Jak po týdnu hodnotíte vývoj po krajských volbách, kdy zatím ve třech krajích vznikla koalice bez účasti vítězného hnutí ANO?

Já to ironicky hodnotím tak, že tady máme dvě entity - jednou je hnutí ANO a druhou všechny ostatní politické strany. I následující parlamentní volby budou o tom, že my budeme proti všem. A mimo jiné krajské volby naznačily také to, že volba nových předsedů v KDU-ČSL a ČSSD může být celkem zajímavá.

Přinesly vám krajské volby poučení i v tom, jak budete formulovat předvolební kampaň právě do parlamentních voleb?

Určitě to je poučení. Nečekali jsme, že ČSSD povede tak negativní kampaň. Jinak kraje jsou jen průtokáč peněz. Kdyby nebyly, tak by se nic nestalo. Jsou i brzdou - například plán územního rozvoje Jihomoravského kraje Hašek nebyl za osm let schopen udělat, proto ministr Ťok nemůže řešit vůbec dálnici Brno-Vídeň. A jsou historicky i semeništěm korupce a netransparentního hospodaření.

Takže vy byste byl pro zrušení krajů?

Ne, já jen konstatuji, že to tu máme. Ale role krajů pro život obyčejného občana není de facto žádná. Spíš mu to komplikuje život. Často i ty peníze z MPSV, než dotečou do zařízení sociální péče, tak to trvá. Je to komplikovaná struktura, nemluvě o tom, že krajů je 14. Takže je tam strašně moc pozic, kde je možné upíchnout straníky, různé dceřiné společnosti, nemocnice atd. A kraje komplikují život i starostům obcí a měst.

Pokud byste byl příštím českým premiérem, usiloval byste o zrušení krajů?

O tom debata není, že já o tom rozhodnu. Ale bylo by určitě lepší pro flexibilnější fungování státu, aby tu byl většinový systém. A také by voliči věděli, jaký má kdo vliv na fungování státu. Teď jsou tady tři vládní strany a často si kradou i výsledky práce. Volič je potom v tomto dezorientovaný.

Vraťme se zpět k krajským koalicím. Vy jste do jejich vyjednávání zasáhl ve Středočeském kraji, kde jste začátkem týdne prohlásil, že je ANO ochotné vzdát se hejtmanského postu ve prospěch Starostů. Šéfka středočeské kandidátky ANO Jaroslava Jermanová to ale poté odmítla s tím, že hejtman patří vítězi voleb, tedy hnutí ANO. Proč jste vůbec do vyjednávání středočeské buňky zasahoval?

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Toto je jasný příklad toho, že je lež, že v ANO všechno řídí Babiš. Já jsem pouze vyslovil názor, že hejtman není pro ANO prioritou. Paní Jermanová si to ale vyjednala tak, že bude hejtmanka. Pro mě bylo důležitější, aby se do vedení nevrátila ČSSD, protože Středočeský kraj byl snad vůbec nejhorším semeništěm korupce v krajích. Pro nás bylo nejdůležitější, aby tam Rath a jeho pohrobkové už nebyli. Ale pokud to ona vyjednala takto, tím líp.

Takže to vaše prohlášení o středočeském hejtmanovi byl jen názor, a ne příkaz?

Nejsou rozkazy, lidi jsou dneska nezávislí. V komunálu po tom, co jsme někde uspěli, se od nás i odvrátili, zradili nás. Jako v Ústí nad Labem, v Plzni nebo Olomouci, kde nezvládli vyjednávání. Takže to, že já řídím ANO, je nesmysl. Podle toho, co slyším, to v ČSSD řídí daleko tvrději než já. Tam musí poslouchat na slovo. Já mám v hnutí nějakou autoritu, ale není pravda, že by mě lidi poslouchali na slovo.