Tibetský duchovní vůdce dalajlama byl v úterý hlavním hostem mezinárodní konference Forum 2000, která třetím dnem pokračuje v Praze. Kromě vystoupení na konferenci se dalajlama setkal i s vicepremiérem Pavlem Bělobrádkem a ministrem kultury Danielem Hermanem (oba KDU-ČSL).

"Je pro nás velkou ctí setkat se osobně s vámi a jednat o spirituálních hodnotách, které reprezentujete," přivítal ho Herman.

Kromě potřeby soucitu, který je podle dalajlamy hlavní silou pro dosažení míru, zmiňoval buddhistický mnich také svou orientaci marxisty v otázce ekonomické. Odsoudil ale, kam marxismus došel "po Leninovi". "Původní teorie marxismu o rovnosti všech lidí je soucitná myšlenka," řekl.

Čína se zlobí na Slovensko a pohrozila odvetou, protože se Kiska sešel s dalajlamou - čtěte ZDE

Dalajlama na Foru 2000 vystoupil společně s katolickým knězem Tomášem Halíkem, s nímž debatoval o výzvách, které stojí před naším světem.

Dalajlama byl osobním přítelem bývalého českého prezidenta Václava Havla, který Forum 2000 založil. Tibetský duchovní vůdce se účastnil i předchozích ročníků a při příjezdu na ten letošní vyzval Čechy, aby udržovali naživu Havlův odkaz.

Související