Českého velvyslance v Pekingu si kvůli avizované schůzce dalajlamy s některými českými politiky v úterý předvolalo čínské ministerstvo zahraničí. Redakci to potvrdila mluvčí české diplomacie Michaela Lagronová s tím, že Čína "vyjádřila nad danými informacemi své znepokojení". Ambasador Bedřich Kopecký byl podle ní pozván ještě před tím, než se s tibetským duchovním členové vlády setkali.

Dalajlamu na ministerstvu kultury přijal Daniel Herman (KDU-ČSL), mimo vládní budovy s ním poobědval i Hermanův stranický šéf a vicepremiér Pavel Bělobrádek a setkal se s ním i ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

Čínská strana na schůzce podle Lagronové "zdůraznila vysokou citlivost otázky územní celistvosti, v jejímž kontextu na celou záležitost pohlíží, připomněla strategické partnerství obou zemí a vyzvala, aby nedošlo k žádnému setkání oficiálních představitelů a především členů vlády s dalajlamou".

Peking také pohrozil, že setkání s dalajlamou může poškodit vzájemné vztahy. "Kromě vyjádření svého znepokojení čínská strana upozornila, že by v případě zpochybnění územní celistvosti Číny musela reagovat s možným nepříznivým dopadem na rozvíjející se bilaterální vztahy a spolupráci," dodala mluvčí.

Čína je jednotná, měla by ale vést dialog s Tibeťany

Kopecký čínské diplomaty upozornil na to, že dalajlamova cesta je soukromá, a vysvětlil, že Česko rozlišuje soukromý a oficiální program členů vlády – přičemž k tomu privátnímu se ministerstvo zahraničí nevyjadřuje.

"To vše s odkazem na náš pluralitní systém, který musí být respektován a který musí čínská strana pochopit," popsala Lagronová. "Velvyslanec současně ujistil čínskou stranu, že Česko nemění svou politiku jedné Číny a že respektuje svrchovanost a územní celistvost země," doplnila Lagronová. "Dále potvrdil, že ČR si je vědoma důležitosti tibetské otázky a podporuje dialog mezi centrální administrativou a tibetskou komunitou," dodala.

Čínská diplomacie se setkání ministrů s duchovním vůdcem snažila všemožně zabránit. Čínská velvyslankyně v Praze se mimo jiné na schůzku ptala šéfa hradního zahraničního odboru Hynka Kmoníčka před více než měsícem a pak i den před setkáním Hermana s dalajlamou.

Podle Kmoníčka zjišťovala, zda schůzka opravdu proběhne. "Odpovědí bylo, že (stejná situace) trvá a ministerstvo zahraničí je v kontaktu s ministerstvem kultury a pokouší se vyjednat parametry schůzky tak, aby byla jednoznačně soukromá, jak byla avizována," vysvětlil Kmoníček.

Herman se nakonec s dalajlamou sešel v úterý na půdě ministerstva kultury, což podle všeho vyvolalo z čínské strany podrážděnou reakci. Ve večerním společném prohlášení pak čtyři nejvyšší ústavní činitelé v zemi Peking ujistili, že se pozice vlády nemění a územní celistvost Číny z její strany není nijak zpochybňována.

"Osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky a považovali bychom za nešťastné, aby takto byly kýmkoliv vnímány," napsali prezident Miloš Zeman, předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), šéf sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Text kritizuje opozice, koaliční partneři sociálních demokratů i nevládní organizace a vysoké školy za údajnou servilitu a ponížený tón.