Nejmenování fyzika Ivana Ošťádala profesorem posoudí Nejvyšší správní soud. Univerzita Karlova i Ošťádal k němu podali kasační stížnost proti negativnímu rozhodnutí o svých žalobách ze strany Městského soudu v Praze. Informoval o tom v pátek mluvčí univerzity Václav Hájek.

Univerzita mimo jiné odmítá výklad soudu, že dopis prezidenta Miloše Zemana ministryni školství Kateřině Valachové (ČSSD) je rozhodnutím o nejmenování tří kandidátů profesory.

Tento dopis byl důvodem, proč soud 21. září zamítl Ošťádalovu žalobu na nečinnost prezidenta.

Konstatoval, že Zeman ohledně nejmenování fyzika profesorem touto formou fakticky rozhodl.

Univerzita s tím nesouhlasí. "Dopis odkazující na údajná minulá rozhodnutí nelze považovat za rozhodnutí správního orgánu/prezidenta," uvedla v tiskové zprávě. Poukázala také na to, že ústava vyžaduje k platnosti rozhodnutí prezidenta vždy spolupodpis předsedy vlády nebo jím pověřeného člena vlády. V lednovému dopisu chyběl.

Univerzita i Ošťádal pak podali správní žalobu proti obsahu dopisu prezidenta, tedy rozhodnutí o nejmenování. Městský soud v Praze ji obratem odmítl, protože byla podána pozdě. Tento postup považuje univerzita za nezákonný. Také proti tomuto usnesení proto podávají univerzita i Ošťádal kasační stížnost.

Zeman loni v květnu nepodepsal Ošťádalův jmenovací dekret kvůli docentovým dřívějším kontaktům s komunistickou Státní bezpečností. Společně s ním Zeman nejmenoval další dva navržené docenty, ředitele Národní galerie Jiřího Fajta a Jana Eichlera z Vysoké školy ekonomické. Fajt se rovněž brání žalobou.

Související