Jiří Brady si z Prahy odveze ocenění sněmovny, medaili Karla Kramáře i klíč od Prahy. Primátorka Prahy, poslanci i premiér republiky se rozhodli vyznamenat Bradyho poté, co to prezident republiky odmítl udělat.

Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) kvůli udělení vyznamenání od sněmovny svolá na čtvrteční 11. hodinu slavnostní shromáždění poslanců, kde strýc ministra kultury Daniela Hermana ocenění převezme. Podle zdroje redakce se na tom v úterý shodl organizační výbor sněmovny.

V 11 hodin se přeruší program schůze sněmovny, začne "slavnostní shromáždění", zazní hymna a přijde Brady, který si ocenění převezme. Podobně reagoval ve svém prohlášení i premiér republiky Bohuslav Sobotka, který chce Bradyho ocenit za "celoživotní úsilí o obranu lidských práv, svobod a obhajování humanistických a demokratických principů".

Ve středu by měl od pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO) převzít Klíč od obce pražské, ocenění obdrží také od Brna. Brady přijal i nabídku Univerzity Palackého v Olomouci, která mu chce udělit akademické ocenění. 

Zeman zvažuje jiné ocenění

Prezident Miloš Zeman zváží, že by Jiřího Bradyho, kvůli jehož ocenění 28. října se vede spor, ocenil při vhodné příležitosti. Je k tomu připraven jako ke gestu dobré vůle. Na tiskové konferenci to řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Státní vyznamenání není podle Ovčáčka možné vynucovat žádnou kampaní. Brady v úterý prohlásil, že teď už žádné vyznamenání ze Zemanových rukou nepřijme.

Mluvčí i šéf hradního protokolu Jindřich Forejt odmítli, že by byl Brady na základě setkání svého synovce a ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) s dalajlamou ze seznamu vyznamenaných vyškrtnut.

"Všichni, kdo mají dostat vyznamenání, disponují písemným protokolem. Nikdo z nich není odkázán na vágní rozhovor," řekl Forejt. Odmítl potvrdit, zda s Bradym telefonicky hovořil. "Nechtějte po mně, abych před 28. říjnem mluvil o neveřejném seznamu oceněných," prohlásil.

Ovčáček dodal, že kvůli Hermanovu setkání s dalajlamou Peking zrušil česko-čínské investiční fórum. Zeman podle něj dělá vše pro to, aby se konference uskutečnila na Pražském hradě.

"Pan prezident obdržel informaci, že k tomuto kroku došlo v důsledku setkání ministra Hermana s dalajlamou. Aktuálně pan prezident dělá vše pro to, aby se podařilo navzdory zásahu ministra Hermana toto fórum uskutečnit zde na Pražském hradě," prohlásil mluvčí.

"Pan prezident přitom dvakrát ministra Hermana upozornil, že setkání s dalajlamou ohrožuje ekonomické zájmy Česka. Totéž varování obdržel Herman i od ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka," dodal Ovčáček.

Mluvčí zároveň odmítl, že by Hermana vyzval k demisi. "Nevyzýval jsem pana ministra k demisi, pouze jsem poznamenal, že pokud se chce scházet s dalajlamou, nemá být ve vládě," sdělil.

O tom, že prezident neudělí vyznamenání Jiřímu Bradymu, informovaly v pátek HN. Strýc ministra Hermana sdělil, že mu chystané vyznamenání k 28. říjnu cenou T. G. Masaryka telefonicky oznámil ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt. 

Hrad jej podle Hermana vyřadil ze seznamu poté, co se Herman sešel s dalajlamou. Byl prý na to dopředu upozorněn. To, že Brady měl být původně vyznamenán, potvrdila médiím i jeho dcera Lara. Hrad to však popřel, podle mluvčího Ovčáčka nebyl žádný seznam oceněných oficiálně ani neoficiálně uveřejněn.

Jiří Brady přežil Terezín, Osvětim i pochod smrti. Jeho třináctiletá sestra Hana zemřela v plynové komoře, v Osvětimi zemřeli i oba rodiče. V roce 1949 emigroval do Rakouska, odkud se dostal v roce 1951 do Kanady. Pomáhal zde dalším emigrantům, s jedním založil úspěšnou instalatérskou firmu. Obhajoval také lidská práva a vydával svědectví o hrůzách holokaustu.

Související