Události kolem (ne)vyznamenání Jiřího Bradyho přinesly řadu reakcí politických stran i významných osobností. Na ceremoniál k oslavám 28. října na Pražském hradě, kde bude prezident Miloš Zeman udílet státní vyznamenání, nedorazí například členové ODS, TOP 09 či vládní KDU-ČSL. Akci budou bojkotovat někteří duchovní a také rektoři, z nichž někteří se již ceremoniálu neúčastnili ani minule. 

Starostové se rozhodli uspořádat vlastní akci na Staroměstském náměstí, kam plánuje dorazit například pravděpodobný prezidentský kandidát Michal Horáček či bývalý předseda vlády Petr Pithart.

Na Pražský hrad naopak zamíří poslanci ČSSD, KSČM a také hnutí ANO. Podrobný přehled rozhodnutí politických stran a osobností přináší HN níže. 


jarvis_57faa1f5498e5354b4829c39.jpegPoslanecký klub vládní ČSSD se rozhodl nechat rozhodnutí o účasti na hradních oslavách na svých členech. "Mám za to, že my jako ústavní činitelé bychom především měli připomínat význam tohoto dne. A je na každém z nás, jaký způsob zvolí," řekl předseda klubu Roman Sklenák. Sám se na Hrad chystá přijít. Premiér Bohuslav Sobotka později prohlásil, že počítá s tím, že on i většina socialistů na Hrad dorazí. V úterý také oznámil, že Bradymu udělí medaili Karla Kramáře.

Andrej Babiš v centrálním volebním štábu hnutí ANO.Ministr financí Andrej Babiš, který v počátku kauzy podpořil Daniela Hermana v setkání s dalajlamou, se předávání státních vyznamenání 28. října nezúčastní. "Jako každý rok budu s dětmi mimo Českou republiku, mají v tomto týdnu prázdniny," uvedl na Twitteru. Hnutí ANO po úterním setkání doporučilo svým poslancům a ministrům, aby se oslav na Hradě zúčastnili.

Podle předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka prý většina jeho kolegů na oslavy zamíří.

Daniel Herman a Pavěl Bělobrádek (KDU-ČSL)Akce na Pražském hradě se nezúčastní členové KDU-ČSL. V úterý to oznámil vicepremiér a předseda strany Pavel Bělobrádek.

"Poslanci a senátoři se svobodně rozhodli nejít, je to jejich osobní rozhodnutí," řekl.

"Svojí účastí nechci přispívat k dojmu, že je vše v pořádku, když pravda a láska jsou na Hradě na úbytě," napsal v sobotu na svůj twitterový účet ministr zemědělství Marian Jurečka.

Akce se samozřejmě nezúčastní ani ministr kultury Daniel Herman, jehož setkání s dalajlamou celou kauzu odstartovalo.

Volební štáb KSČM. Praha. 8.10.2016Opoziční poslanci KSČM dostali od svého klubu doporučení neúčastnit se alternativních akcí konaných v době oslav na Pražském hradě. "Tento svátek je příliš vážným, abychom podporovali rozdělování občanů ČR," řekl předseda poslaneckého klubu strany Pavel Kováčik.

"Každý má šanci a možnost využít pozvánky na Hrad," dodal.

Z vyjádření prezidentova mluvčího nabyl dojmu, že kolem vyznamenání byly dodrženy všechny standardní postupy, a odmítl politizaci akce.

Šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr GazdíkMístopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík (STAN) oznámil neúčast na Hradě jako jeden z prvních už v sobotu. Zároveň organizuje alternativní akci na Staroměstském náměstí s názvem Oslava státního svátku v podhradí.

Gazdík konstatoval, že v situaci, kdy se státní vyznamenání udělují podle politických názorů příbuzných, už není možné mlčet. "To se dostáváme někam do polototalitního nebo totalitního režimu, to jsme zažili za komunismu nebo fašismu," uvedl.

"Mou povinností jako ústavního činitele je uctít státní svátek, rád bych to ale udělal důstojným způsobem, proto ho chceme oslavit někde jinde a nějak jinak," dodal.

Spolu s ním se akce nezúčastní ani ostatní členové Starostů a nezávislých.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek přichází dovolebního štábu TOP 09 v Prazeočekávaly výsledky krajských a senátních voleb.Oslav na Hradě se nezúčastní ani TOP 09. Předseda strany Miroslav Kalousek uvedl, že dění kolem Bradyho není jediným důvodem pro bojkot od jeho strany. Kalouskovi například vadí, že Zeman loni vyznamenal někdejšího komunistického ministra Miroslava Tomana.

"Chování prezidenta v podstatě zaručuje, že letošní oslava bude stejně kontroverzní a nedůstojná jako ta loňská. Nechceme se s touto situací smířit, proto naše účast není možná," uvedl Kalousek. Strana plánuje uctít státní svátek položením kytice k soše Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí. 

Cameron se sešel s Fialou například v březnu 2014 před evropskými volbami při jednání předsedů konzervativních stran.Zákonodárci ODS se podle předsedy strany Petra Fialy 28. října večer na Pražský hrad také nedostaví.

"Stále nemohu uvěřit tomu, že Jiří Brady měl dostat státní vyznamenání a nedostane ho kvůli politické činnosti svého synovce. Miloš Zeman už dříve dokázal oslavu státního svátku 28. října hluboce poškodit. Vzpomeňme jen na opakované nepozvání některých rektorů, na medaile pro kamarády, nebo dokonce vyznamenání normalizačního komunistického aparátčíka. Dalo by se říct, že jsme si už na ledacos
zvykli. Někteří z nás si ale nezvykli a nikdy nezvyknou," upřesnil důvod své neúčasti
Fiala.

Petr PithartAlternativní akce na Staroměstském náměstí se podle jejího pořadatele Petra Gazdíka zúčastní například bývalý předseda české vlády Petr Pithart. Ten se k neúčasti na Hradě zatím nevyjádřil. V opakovaných prohlášeních v poslední době ale veřejně projevuje nesouhlas se způsobem, jakým se Miloš Zeman zhostil prezidentské funkce a jak svým chováním negativně působí na společnost.

Podepsal také takzvanou Kroměřížskou výzvu, která si dala za úkol najít do příští prezidentské volby v roce 2018 vhodného kandidáta. Proto se dá čekat, že 28. října na Hrad opravdu nedorazí.

Michal HoráčekTextař a podnikatel Michal Horáček potvrdil, že vystoupí 28. října na alternativní akci na Staroměstském náměstí.

"Povězme si, co nás trápí, těší a v co doufáme," napsal na svůj Twitter pravděpodobný kandidát na příštího prezidenta.

 

Tomáš Halík

K neúčasti na udílení vyznamenání vyzval i katolický kněz Tomáš Halík.

"Chtěl bych poté, co se ukázalo, jak hanebným způsobem Miloš Zeman vydíral ministra Hermana, vyzvat všechny slušné lidi mezi pozvanými na hradní recepci 28. října - a zejména pak představitele církví, kulturního a akademického světa -, aby
se na protest a ze solidarity s panem Jiřím Bradym udělování státních vyznamenání letos nezúčastnili," uvedl Halík. Držitel prestižní Templetonovy ceny dodal, že vyznamenaní by se měli dotázat svého svědomí, zda mohou sami za takových okolností beze studu vyznamenání přijmout.

KARDINÁL MILOSLAV VLKBývalý pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk odsoudil jednání prezidenta Zemana a vyzval k neúčasti na hradním ceremoniálu. Na oslavu nedorazí ani plzeňský arcibiskup Tomáš Holub.

"Bohužel za současné situace nemohu přijmout pozvání 28. října na Hrad. Své rozhodnutí jsem sdělil svým spolubratřím sídelním biskupům," uvedl Holub v noci na úterý. Česká biskupská konference žádné doporučení určené všem biskupům nevydala.

Jaroslav MillerUdělování státních vyznamenání se nezúčastní Jaroslav Miller, rektor Univerzity Palackého v Olomouci.

Místo toho předá Jiřímu Bradymu pamětní medaili Univerzity Palackého. Miller se ještě jako student před lety účastnil Bradyho přednášek v Kanadě.

"Jsem poctěn, že pan Brady přijme akademické ocenění z mých rukou a můžeme tak poctít člověka, který toho pro Českou republiku tolik udělal," řekl Miller. 

Mikuláš BekPoněkolikáté v řadě neobdržel pozvání na předávání státních vyznamenání rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. "Byl jedním z vůbec prvních rektorů, kteří pozvání na obřad nedostali," řekla mluvčí Tereza Fojtová.

Místo předávání státních vyznamenání se Bek zúčastní slavnostního pokládání věnců na Václavském náměstí.

Neúčast potvrdil i rektor Ostravské univerzity Jan Lata. "Pan rektor dlouhodobě nesouhlasí s vystupováním pana prezidenta," řekl mluvčí Adam Soustružník. Dále uvedl, že Lata zvažuje účast při kladení věnců na Václavském náměstí. "Mluvil o této možnosti s panem Bekem. Pokud se nedostaví on sám, pak jistě prorektor. Zastoupení naší univerzity na této akci jistě bude," dodal Soustružník.

Petr KonvalinkaPředávání státních vyznamenání nebude přihlížet ani zástupce Slezské univerzity v Opavě Pavel Tuleja.

Přislíbil účast na uctění státního svátku u pamětní desky prezidenta Masaryka v Opavě.

Ještě před přijetím pozvánky potvrdil účast na pamětním setkání v Plzni rektor Západočeské univerzity Miroslav Holeček.

Stejně jako v předchozích dvou letech se předávání vyznamenání nezúčastní ani rektoři ČVUT Petr Konvalinka a Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs.

Dopoledne položí kytici k Masarykově pomníku na Hradčanském náměstí, Kůs zvažuje účast na akci na Staroměstském náměstí.

Nová rektorkaTaké rektor Vysoké školy báňské Ivo Vondrák se z účasti na předávání omluvil. "Důvodem je sounáležitost s dalšími rektory," uvedla mluvčí Klára Janoušková.

Z účasti na ceremoniálu se omluvila i rektorka Vysoké školy ekonomické Hana Machková. Neuvedla, zda bude přítomna jiné události. Na akci nepřijde ani Miroslav Ludwig, rektor Univerzity Pardubice, či Martin Balej, rektor Univerzity Jana Evangelisty Purkyně.

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima a Petr Štěpánek, rektor Vysokého učení technického v Brně, jsou oba v současné době na vícedenní zahraniční cestě. Také Ladislav Havel z Mendelovy univerzity pobývá delší dobu v zahraničí, svoji neúčast omluvil před časem.

Naopak předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský se ceremoniálu zúčastní. Jde o výraz úcty k svátku, uvedl v prohlášení, ve kterém ale zároveň kritizuje postup Hradu v kauze kolem vyznamenání pro Jiřího Bradyho.

Podle Rychetského by měl být Brady 28. října oceněn vysokým státním vyznamenáním, "i kdyby bylo třeba přidat na pódium Vladislavského sálu jednu židli navíc".

Na Hrad se chystá i předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal. Myšlenkou, že by měl pozvání odříct, se prý vůbec nezaobíral. Den vzniku samostatného československého státu považuje za nejvýznamnější svátek.

"Svou účastí 28. října na Pražském hradě chci tedy důstojně oslavit vzpomínku na počátky budování naší demokracie a obnovení svrchovanosti českého národa. Zároveň považuji za nedůstojné znevažovat oslavy takto významného svátku prosazováním vlastních politických zájmů," uvedl Šámal.

Nepřijde podle ČT naopak Dagmar Havlová, manželka bývalého prezidenta Václava Havla.

Zúčastnili byste se za současné situace oslav 28. října na Pražském hradě?

Musím přiznat, že nám nad ceremoniálem otázky už dlouho. Elita se pro mne skládá jinak, než podle funkcí. Udělalo se mi nevolno už za předchozího...
Zbyněk Vybíral
Zbyněk Vybíral
psycholog
Nerozhodoval bych se podle toho, jaký humbuk dělají média. Někdy pozapomeneme, že námi (ustavičně) zkoušejí manipulovat, že fakta překrucují, zkracují a...
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Kdyby se Miloš Zeman rozhodl udělit mi medaili za kupónovou privatizaci, určitě bych přišel, a docela by mne mrzelo, pokud by se nedostavili alespoň...
Související