Když letos v září ředitelé škol vyplňovali každoroční formuláře o počtu žáků, nečekaně se v nich objevila nová tabulka, kam museli zadat, kolik se u nich vzdělává Romů. "Nikdy předtím jsme to tam nevyplňovali, nebyli jsme na to připraveni," uvádí zástupce ředitele Základní školy Šumperk Pavel Křivohlávek.

30 procent

V Česku se loni vzdělávalo podle přílohy pro lehce mentálně postižené děti 14 810 žáků. Třicet procent z nich byli Romové.

Dříve zjišťovala informace o počtu romských žáků ve školách Česká školní inspekce dotazníky. Od nového školního roku je ředitelé škol musí posílat přímo ministerstvu školství.

Výsledky budou v prosinci a mají být poprvé srovnatelné. Šetření probíhá od roku 2013, ale až loni a letos se ho zúčastnily všechny základní školy.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.