Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) v úterý obvinila dva policisty kvůli zásahu proti agresivní ženě, která o dva týdny později zabila zákaznici v obchodním centru na pražském Smíchově. Ve středu to sdělila mluvčí GIBS Radka Sandorová.

Podle inspektorů policisté nesplnili svou povinnost a nepostupovali v souladu s trestním řádem, obviněni jsou ze zneužití pravomoci úřední osoby. Hrozí jim až pět let vězení nebo zákaz činnosti.

"Důvodem trestního stíhání je skutečnost, že policisté nesplnili svoji povinnost, která jim je dána zákonem o Policii České republiky, nepostupovali v souladu s trestním řádem a neučinili všechna potřebná šetření a opatření k odhalení skutečností nasvědčujících tomu, že byl spáchán trestný čin," uvedla Sandorová. Muži jsou podle ní stíháni na svobodě.

Z paragrafu, podle něhož jsou policisté obviněni, vyplývá, že konali úmyslně. Podle obvinění policisté nesplnili povinnost "v úmyslu způsobit jinému škodu nebo jinou závažnou újmu anebo opatřit sobě nebo jinému neoprávněný prospěch".

GIBS zkoumala incident, který se stal 5. července v kavárně na Újezdu v Praze 1.

Třiatřicetiletá žena tam tehdy na toaletách napadla jí neznámou zákaznici, podle dřívějších informací ji škrtila tričkem. Útočnice byla převezena na psychiatrii v Bohnicích, lékaři ale o útoku informace nedostali. Existuje přitom zápis o tom, že lékaři se aktivně o okolnosti zajímali, dozvěděli se ale jen to, že pacientka podstoupila dechovou zkoušku. Pacientku psychiatři zanedlouho propustili.

Někdejší zdravotní sestra a pozdější sanitářka zabíjela v den propuštění z léčebny, nůž si opatřila přímo v prodejně s domácími potřebami. Napadená zákaznice zraněním na místě podlehla. Policisté následně útočnici obvinili z vraždy, nyní je ve vazbě.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Obvinění policisté jsou z místního oddělení na Malé Straně, inspektoři o zahájení trestního stíhání informovali jejich vedení.

Zatím není jasné, jestli budou postaveni mimo službu. "Po důkladném seznámení se spisovým materiálem přijme příslušný služební funkcionář adekvátní personální opatření," uvedla mluvčí pražských policistů Andrea Zoulová.

Pražští policisté už v srpnu přiznali pochybení.

Psychiatrickou nemocnici Bohnice prošetřovala kvůli incidentu expertní komise. Na konci srpna oznámila, že lékaři nepochybili. Uvedla však, že chyba byla v komunikaci mezi policií, záchranáři a lékaři psychiatrické nemocnice.

Související