Aktuální hosté, témata bez cenzury a ta nejlepší late night show, zní anotace pořadu Show Jana Krause na TV Prima. Nyní komerční televize čelí podezření z cenzury právě kvůli pořadu známého moderátora. Ve středu večer místo nového dílu s Jiřím Bradym, který byl natočen v úterý, odvysílala reprízu staršího pořadu se zdůvodněním, že kopie aktuálního dílu nebyla dodána včas. Podle serveru iDnes.cz to posléze potvrdil i ředitel Primy Marek Singer. "Řekli mi, že nastaly potíže s dodáním materiálu," uvedl.

To však zpochybnila dramaturgyně pořadu Simona Matásková. "Pořad jsme dodali Primě jako vždycky. Zjišťuji, co se stalo," řekla Matásková serveru Seznam Zprávy.

Ještě ve středu večer přitom Prima na svých internetových stránkách lákala diváky právě na nový díl s Bradym.

"Zaregistroval jsem to. Nevím, co se děje," řekl ministr kultury a Bradyho synovec Daniel Herman. Na událost pak reagoval ve čtvrtek ráno na Twitteru.

Kvůli Hermanově schůzce s dalajlamou byl pamětník holokaustu Brady údajně vyškrtnut ze seznamu oceněných na státní svátek 28. října, ačkoli mu ocenění již bylo Hradem avizováno.

Podle oficiálních podkladů televize Prima v novém díle měli vystoupit Jiří Brady, Daniel Herman, zpěvačka Anna K a herec Roman Štabrňák.

Celý díl byl zároveň koncipován jako výjimečné vysílání, v jehož úvodu dvě desítky osobností pronesly svá osobní přání ke svátku Dne vzniku Československé republiky 28. října.

Hned několik hostů ve středu večer zkritizovalo neodvysílání dílu. Ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský se na Twitteru pozastavil nad tím, zda se jedná o "cenzuru na čínský povel".

O cenzuře mluví i účastnice natáčení, dokumentaristka Helena Třeštíková. "Člověk je z toho překvapený, zklamaný a znechucený, protože je to opravdu cenzura. Řekla bych, že z toho trochu padá tíseň, protože co bude dál?" uvedla Třeštíková.

Na úvod natáčení vyzval Kraus přítomné, aby se vyjádřili k letošnímu svátku 28. října. Výzvu přijala asi třetina přítomných. "Přítomní se stručně vyjádřili k situaci, každý to řekl podle svého naturelu. Někdo ostřeji, někdo diplomatičtěji, ale ten tón byl stejný. Všichni měli potřebu se vyjádřit, že situace je docela vážná," dodala Třeštíková. Argument Primy o pozdním dodání pořadu k vysílání považuje za výmluvu.

Po vystoupení hostů následovalo natáčení pořadu s hosty Bradym, Hermanem, zpěvačkou Annou K a hercem Romanem Štabrňákem. Setkání se zúčastnili Michael Žantovský, Tomáš Klvaňa, Dan Bárta, Matěj Ruppert, Janek Ledecký, Anna K, David Ondříček, Marta Issová, Jiřina Šiklová, Magdalena Dietlová, Táňa Fischerová nebo předseda STAN Petr Gazdík.

"Televize Prima lže, když říká, že to dala na své stránky, nic tam není. Teď je řada na vysvětlení od producentů. V případě, že pořad nebyl dodán, je to známka určité cenzury, čehož se obávali ti, kteří tam vystupovali, známka plíživé nesvobody," řekl ve čtvrtek Gazdík.

Proti postupu TV Prima protestuje i zpěvačka Anna K. "Společně s dalšími osobnostmi i s mojí kapelou jsme se v úvodu dílu vyjádřili k pátečnímu státnímu svátku a udělování státních vyznamenání a podpořili jsme pana Jiřího Bradyho a Daniela Hermana, kteří byli se mnou hostem pořadu. Máme obavu, že v médiích ubývá prostoru, kde se lze svobodně vyjádřit. Mrazí nás z toho," napsala Anna K na Facebooku.

Související