Podle amerického psychologa Philipa Zimbarda, autora takzvaného stanfordského vězeňského experimentu, se východní Evropa vrací k totalitě. Zimbardo to ve čtvrtek řekl na besedě Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.

Přes zvyšující se kvalitu života politici manipulují s lidmi, aby získali větší moc. Využívají k tomu strach, v poslední době třeba z migrantů, prohlásil Zimbardo.

"Ve Spojených státech každý pochází z migrantů, ti všichni vybudovali Ameriku. Jinakost dělá život zajímavější," argumentoval psycholog.

Ten připomněl, že strachem manipuloval už Adolf Hitler, když před druhou světovou válkou vytvořil atmosféru strachu před Židy. V Americe zase politici začali masivně manipulovat se strachem po teroristických útocích v roce 2001, dodal Zimbardo.

V zaplněném jihlavském kinosále se vyjádřil také k prezidentským volbám v USA, v nichž jednoznačně favorizuje Hillary Clintonovou. Donald Trump podle psychologa představuje zlo a dokáže mistrovsky manipulovat s médii. "Říká vyložené blbosti, protože ví, že se dostanou na titulní stránky. O politice nic netuší,” tvrdí Zimbardo.

Podle něj volby vyhraje Clintonová. Zimbardo však pokládá za tragédii, že miliony lidí přesto dají hlas Trumpovi.

Podstatnou část čtvrteční besedy Zimbardo věnoval svému vězeňskému experimentu ze 70. let minulého století. Spočíval v tom, že se dobrovolníci zavřeli do uměle vytvořeného vězení a dostali přidělené role dozorců a vězňů. Zimbardo pak sledoval, jak se budou chovat.

Experiment měl vnést světlo do sporu, zda agresivita a brutalita závisí na psychických predispozicích nebo jestli je způsobena okolnostmi. Experiment však musel být předčasně ukončen kvůli neočekávané krutosti dozorců a psychickému stavu všech účastníků experimentu. Jeden z nich se psychicky zhroutil.

Výsledek podle Zimbarda demonstroval sílu prostředí. Ukázalo se, že zdravý člověk vystavený extrémním podmínkám se ve velmi krátké době může radikálně změnit. "Vězeň, který se zhroutil, se pak stal vězeňským psychologem a pracoval na zlepšení podmínek ve věznicích," uvedl ve čtvrtek Zimbardo.

Zimbardo, jenž je čerstvým nositelem čestného doktorátu z Univerzity Karlovy, v Jihlavě také představil svůj současný projekt nazvaný The Heroic Imagination. Jeho cílem je učit lidi, jak aktivně zasahovat v krizových situacích.

"Jde o to naučit mladé lidi základy sociální psychologie, které mohou být v krizových situacích užitečné, a lidé tak mohou efektivně a rozumně jednat," charakterizoval svůj projekt Zimbardo.

Související