Dvanáct prodejců v pátek porušilo zákon, když o státním svátku neuzavřelo své provozovny. Z poloviny šlo o autobazary, bazary či secondhandy. Sdělil to mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich. ČOI kvůli dodržování otevírací doby obchodů o svátcích provedla 429 kontrol.

U některých prodejců bude ČOI ještě prokazovat, že velikost prodejní plochy skutečně překročila 200 metrů čtverečních.

Inspektoři s sebou sice měli laserové metry, ale na místě zjišťovali jen orientační rozměr. Přesné číslo ukáže až další šetření, ČOI chce využít i další dokumenty jako například nájemní smlouvu.

Albert ustoupil. Na státní svátek zavře i v metru, zákaz se netýká jen dvou obchodů - čtěte ZDE

Zákaz prodeje ve větších obchodech během sedmi státních svátků v roce se v pátek uplatnil v praxi poprvé. Za porušení zákona hrozí pokuta až milion korun.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Bazary podle zákona mají mít o vybraných svátcích zavřeno bez ohledu na plochu obchodu. Které provozovny zákon porušily, nechtěla inspekce sdělit.

Vyšší zájem zákazníků v pátek zaznamenaly hlavně e-shopy. "Počet nákupů, které si dnes zákazníci objednali, byl u nás o něco větší, než je obvyklé. Nicméně se domníváme, že mediální pokrytí tématu bylo silné, takže zákazníci, kteří jsou zvyklí nakupovat v kamenných obchodech, o zavření obchodů věděli a nakoupili si s předstihem "offline"," uvedla Michala Gregorová z e-shopu s potravinami Rohlik.cz.

Internetový obchod s potravinami Kolonial.cz zaznamenal více než 40procentní nárůst objednávek. "Překvapily zejména regiony, kde si na dnešní den objednala celá řada nových zákazníků. Velkým překvapením se stalo Teplicko, kde jsme zaznamenali dokonce 60procentní nárůst oproti běžným pátečním dnům, silné však bylo i Pardubicko a Plzeňsko," uvedl mluvčí firmy Jan Řezáč. Zcela podle něj u objednávek převažovaly víkendové zásobovací nákupy a průměrná hodnota nákupu stoupla o 23 procent.

I podle mluvčí Euronics Lenky Mastešové velká část zákazníků se na svátek přesunula na e-shop euronics.cz a nakupuje tam s možností využití doručení domů nebo osobního odběru zdarma na prodejnách. Euronics má podle ní většinu prodejen na svátek zavřenou. U těch, na které se zákon nevztahuje, respektuje nařízení obchodních center, ve kterých se prodejny nacházejí.

Naopak podle ředitelky komunikace Kasa.cz jsou tržby v porovnání s jinými dny standardní. "Lidé využívají nákup v e-shopu jako alternativu k zavřeným prodejnám. Velkou roli hraje počasí, a také to jak se lidé rozhodnou prodloužený víkend trávit," uvedla.

Obchody musí podle nové legislativy zavřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den mohou mít otevřeno do 12:00. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích.

Související