O reorganizaci policie se mluvilo v letech 2009 nebo 2010, uvedl po výslechu před sněmovní vyšetřovací komisí bývalý ministr vnitra Martin Pecina. Podle něj se diskutovalo o sloučení protimafiánského a protikorupčního útvaru, které mu navrhovali tehdejší šéfové obou útvarů - Robert Šlachta a Libor Vrba. Podle Šlachty se však debatovalo jen o sloučení analytických částí útvarů, jinak měly policejní jednotky zůstat svébytné.

Pecina před poslanci mluvil jen krátce. Novinářům řekl, že za ním Šlachta s Vrbou přišli na přelomu let 2009 a 2010. Dodal, že mu sdělili, že by bylo vhodné v nějakém střednědobém horizontu oba dva útvary spojit pod jednotné velení s tím, že jeden z nich by dělal velitele a druhý jeho zástupce.

Šlachta přitom nyní patřil mezi nejhlasitější kritiky reformy a odešel kvůli ní od policie. Nyní působí u celníků, kde se od 1. listopadu stane náměstkem generálního ředitele Celní správy pro oblast pátrání.

Šlachta v pondělí řekl, že se o reformě policie vedla dlouhá debata. Podle něj se zvažovalo a navrhovalo zejména sloučení analytických částí obou útvarů.

Předejít by se tím mohlo například situacím, aby protikorupční i protimafiánský útvar nepracovaly na stejném případu. "Jinak měly oba útvary zůstat svébytné," řekl Šlachta.

Podle něj se nenavrhovalo sloučení útvarů tak, jak se uskutečnilo v letošním roce, kdy se sloučily pod jednotné velení do Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Pecina také uvedl, že se ptal na názor tehdejšího policejního prezidenta Oldřicha Martinů. "On mně řekl, že v SRN snad taková organizace policie je a že v české policii se také dlouho hovoří o tom, že by mělo vzniknout něco jako Národní kriminální úřad," řekl Pecina. Reforma pak podle něj nezačala, on ve funkci po volbách skončil. "O celé té věci toho vím velmi málo," uzavřel Pecina. Ministrem vnitra byl v úřednických vládách Jana Fischera a Jiřího Rusnoka.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Pecina podle místopředsedy komise Martina Lanka pouze potvrdil informace, které se v minulosti objevily v médiích.

"Na dotazy členů komise, kterých mnoho nebylo, řekl, že to tak skutečně podle něj bylo," dodal Lank. 

Před poslanci promluvil také ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který také patřil ke kritikům reformy a není nakloněn ani zřízení vyšetřovací komise. Po výslechu uvedl, že nejspíš do události nepřinesl nové informace.

Řekl také, že od vzniku nového útvaru nebyly ani nemohou být rozptýleny obavy, které změny provázely.

Reorganizace policejních útvarů vyvolala roztržku mezi koaličními ČSSD a ANO, kritizovali ji někteří žalobci. Komise se zabývá různými podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů z protimafiánského útvaru i státních zástupců z olomouckého vrchního státního zastupitelství.

Výsledky vyšetřování měly být známy do konce října. Komise však ještě potřebuje vyslechnout řadu lidí. Požádala proto o prodloužení lhůty, čemuž poslanci vyhověli. Na výslednou zprávu má čas do konce ledna.

Bývalý šéf olomoucké pobočky GIBS předal komisi nové dokumenty

Bývalý šéf olomoucké pobočky Generální inspekce bezpečnostních sborů Tomáš Uličný v pondělí předal sněmovní vyšetřovací komisi ke sporné reorganizaci policie písemné podklady. Figuruje jako svědek v olomoucké korupční kauze Vidkun. Po vystoupení před poslanci novinářům řekl, že byl v této souvislosti nezákonně vyslýchán 45 hodin v kuse. Podle předsedy komise Pavla Blažka (ODS) tato informace členy komise zaujala.

Jde o to, jestli byly důkazy k případu získávané zákonným způsobem.

Blažek vysvětlil, že se o důkazy získané v korupční kauze Vidkun opírá několik osob, které vypovídaly před sněmovní komisí. V médiích se například objevily informace, že odposlechy v kauze Vidkun zachytily informace o tom, že reorganizace policie souvisí s plánem na odstranění šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachty.

"Šlo nám o to, zda tyto důkazy byly získávány zákonným způsobem," dodal Blažek.

Po výslechu Uličného uvedl, že má dojem, že se uvnitř policie, mezi některými orgány inspekce a zejména olomouckým vrchním státním zastupitelstvím vede delší dobu boj, který se týká například personálních záležitostí. "To sdělení je nemilé z toho důvodu, že když to člověk poslouchá, tak bych se nedivil, kdyby vyšetřování některé trestné činnosti bylo minimálně řečeno paralyzováno," podotkl Blažek.

Uličný novinářům pouze řekl, že s komisí spolupracoval a odpověděl na všechny dotazy. Mnohahodinový výslech kvůli kauze Vidkun podle něj přerušovaly pouze domovní prohlídky.

Před poslanci na příštích jednáních vystoupí dozorující státní zástupkyně kauzy Vidkun Jarmila Ošlejšková, náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Petr Šereda nebo šéf olomoucký žalobců Ivo Ištvan. Podle Blažka bude potřeba se jich zeptat, zda se důkazy k případu získávaly zákonně. 

Komise nejspíš ještě bude rozhodovat, zda si nepozve premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), jehož výslech chce navrhnout poslanec Bohuslav Chalupa (ANO).

Související