Urazit během jediného projevu Číňany, ženy i homosexuály - to vše zvládl eurokomisař Günther Oettinger. Pusu na špacír si pustil v Hamburku na večeři s německými podnikateli. K jeho smůle ale část projevu unikla na internet. Není to přitom zdaleka poprvé, kdy tento německý politik vyjevil své někdy velmi kontroverzní myšlenky.

Oettinger označil Číňany za "šikmoočka" a "darebáky". Vyprávěl o tom, jak se nedávno sešel s čínskou delegací: "Devět mužů, jedna strana, žádná demokracie," popsal svou zkušenost. Až potud nic pobuřujícího, jenže Oettinger dodal, že v Číně nemají kvóty na zastoupení žen v politice, a proto v delegaci žádná žena nebyla. Podle kritiků tak naznačil, že ženy jsou schopné prosadit se jen za pomoci kvót.

Oettinger se pustil taky do politiky své stranické kolegyně z CDU, německé kancléřky Angely Merkelové, jejíž vláda přijala několik sociálních opatření: "Důchody matek, minimální důchody, odchod do důchodu v 63 letech. Za chvíli přijdou povinné svatby homosexuálů." Oettingerovi posluchači i následní kritici tyto poznámky označili za homofobní útok na gaye a lesby.

Německý eurokomisař následně odmítl, že by se chtěl Číňanů jakkoliv dotknout. "Byl to tak trochu slang a rozhodně jsem tím nechtěl ukázat nedostatek respektu vůči Číně," řekl deníku Die Welt. K výrokům o ženách nebo homosexuálech se nijak nevyjádřil.

Oettinger se rozpovídal zrovna v době, kdy na něj čeká povýšení. Z Evropské komise totiž odchází bulharská eurokomisařka a jedna z jejích místopředsedkyň Kristalina Georgievová. Oettinger po ní měl převzít jak její místopředsednickou funkci, tak zodpovědnost za evropský rozpočet. Podle pravidel ale nejdřív musí projít slyšením před europoslanci, a ti "si už připravují mučicí nástroje", jak řekl deníku Financial Times nejmenovaný evropský diplomat. Především socialističtí, liberální a zelení europoslanci už Oettingerovy výroky označili za nepřijatelné a vyzvali šéfa komise Jeana-Clauda Junckera, aby Oettingerovi nové pravomoci nepřiznal.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Oettingera naproti tomu může těšit, že kancléřka Merkelová za ním stále stojí, jak potvrdil její mluvčí. Než se Oettinger stal eurokomisařem, byl za CDU premiérem spolkové země Bádensko-Württembersko.

Oettinger svými slovy vzbuzuje čas od času pozdvižení už skoro třicet let, co je v politice. Někdy šlo o pokus o vtip, jindy Oettinger urazil cizí státy, ale zvládl i znejistět celý svět. Má za sebou také podezření ze sympatií ke krajní pravici: před lety na veřejnosti zpíval starou verzi německé hymny, obsahující slova "Deutschland, Deutschland über alles", tedy že Německo je nade vše. Tato pasáž byla z hymny po nacistických zločinech vyřazena.

Některé Oettingerovy kontroverzní výroky shromáždil v reakci na současný skandál server Politico. Po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima v roce 2011 Oettinger vyděsil svět tvrzením, že "někteří mluví o apokalypse a podle mě je to velmi přesné slovo. V podstatě všechno je [v Japonsku] mimo kontrolu." Toto tvrzení bylo šokující o to víc, že Oettinger byl tehdy eurokomisařem pro energetiku.

Německý politik se zvládl dotknout i lidí starších padesáti let: podle něj by měli mít nižší platy než mladší kolegové. A k ženám se na zmiňované večeři v Hamburku nevyjádřil poprvé; o šéfce protiimigrační strany Alternativa pro Německo Frauke Petryové letos řekl: "Kdyby byla mojí ženou, ještě dnes v noci bych se zabil."

Oettinger se několikrát otřel i o země Evropské unie. Francouzská vláda podle něj spáchala trestný čin, když nezvládla snížit schodek svého rozpočtu tak, jak podle pravidel měla. Už dříve přišel s tímto nápadem, jak státy s nadměrným deficitem trestat - jejich vlajka by měla před evropskými institucemi v Bruselu vlát na půl žerdi.

Oettinger ale minimálně jednou prokázal i velmi špatný politický odhad. V roce 1988, kdy šéfoval mládežnickému křídlu CDU, řekl o tehdejším stranickém šéfovi a kancléři Helmutu Kohlovi, že je slabý a má své nejlepší dny za sebou. Kohl se krátce poté zapsal do dějin jako kancléř-sjednotitel Německa a triumfálně zvítězil v dalších volbách.

Související