Počet vážně nemocných pacientů, kteří potřebují drahou léčbu, roste v Česku rok od roku nejméně o deset procent. Ministerstvo zdravotnictví a pojišťovny tak hledají cestu, jak se s prudce rostoucími náklady na takzvanou centrovou péči o nemocné rakovinou či roztroušenou sklerózou vyrovnat. Jen loni tuto péči dostalo 46 tisíc českých pacientů.

Cestou by podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) mohl být tlak na farmaceutické firmy, aby zlevňovaly. Dnes zákon ukládá, aby cena takzvaných biosimilars, tedy levnějších, ale stejně účinných kopií originálních léků, byla při vstupu na český trh o 15 procent nižší než u originálů. Němeček ale podporuje dvojnásobně vyšší zlevnění. Do tří let by taková změna měla podle ministerstva přinést úsporu nejméně 1,5 miliardy korun.

"Nechceme tím opatřením ušetřit. Chceme mít na to, aby léčbu dostávali další pacienti," vysvětlil Němeček.

Ministr se tak postavil za pozměňovací návrh k novele zákona o léčivech, který sepsal předseda sněmovního zdravotního výboru Rostislav Vyzula z ANO. Právě Vyzulův stranický šéf Andrej Babiš Němečka často kritizuje za to, že svůj resort řídí nehospodárně.

O vládní novele i připojených návrzích na změny bude sněmovna rozhodovat příští týden.

Navrhovanou úpravu cen podporuje také největší Všeobecná zdravotní pojišťovna. "Předpokládáme, že náklady na centrovou péči jen u VZP letos přesáhnou devět miliard korun. Žádný segment neroste tak rychle. Jednoznačně tedy podporujeme návrh, který povede k rychlejšímu poklesu cen léků," uvedl náměstek ředitele VZP Petr Honěk.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Tlak na nižší ceny se pochopitelně nelíbí farmaceutickému průmyslu. Úprava by podle jeho zástupců mohla zabránit právě tomu, o co se ministerstvo dle svých slov snaží – větší dostupnosti léků. Snížení cen biosimilars by zpomalilo vstup nových přípravků tohoto druhu na trh, protože by se firmám tolik nevyplatily, míní výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem Martin Mátl.

"Nevěřím, že by farmaceutické firmy odešly z našeho trhu. Zas tak malý trh to není," reaguje ale na tato slova Vyzula.

To, že by firmy na český trh nové léky neuváděly, nehrozí ani podle Němečka. Ten dokonce hovoří o neférové kampani a nebývale tvrdém lobbingu farmaceutických firem.

Farmaceutický průmysl kritizuje i to, že Vyzulův návrh je klasický přílepek přidaný k projednávané novele na poslední chvíli. Novelu sepsal Němeček a jejím hlavním cílem je omezit vyvážení léků, které pak mohou chybět českým pacientům. Ministr vysvětluje, že úpravu cen do původní verze nezahrnul proto, že při jejím vzniku situace ještě nebyla tak vážná.

"Situace v oblasti inovativních léků se rok od roku poměrně výrazně zhoršuje. Z hlediska legislativního procesu to není optimální řešení, to uznávám. Ale situace je tak alarmující, že jsme chtěli konat rychle," uvedl Němeček.

Související