V politice, vědě, ale i v umění existují chvíle, které jsou považovány za průlomové. Průlomem byly deklarace nezávislosti, vynález žárovky nebo vystavení pisoáru, který se tím stal uměleckým dílem. Pověst průlomovosti provázel i dokument Primárky D. A. Pennebakera, který byl minulý týden k vidění na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.

Dílo z proudu Direct Cinema, tedy filmu točeného přímo a bez vytáček, sleduje boj J. F. Kennedyho a jeho soupeře Huberta Humphreyho o prezidentskou nominaci a sleduje ho prostředky, které dnes považujeme za běžné: kamera s kontaktním synchronním zvukem, těsná blízkost kamery na všech místech. V čem je tedy ona průlomovost? Pouze v tom, že Pennebaker byl první, kdo takto točil, dříve než se o podobný styl snažil v Česku Karel Vachek, třeba ve filmu Spříznění volbou, kde sleduje volbu českého prezidenta Ludvíka Svobody?

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru