Americká armáda bude posilovat obranu Polska a Pobaltí. Česko proto v příštím roce čeká několik přejezdů amerických vojenských konvojů podobných "dragounské jízdě" z loňského května. "V Pobaltí se bude formovat bojová skupina, takže další konvoj pojede přes Česko zase v březnu," řekl v rozhovoru se skupinou českých novinářů generál Ben Hodges, velitel amerických pozemních jednotek v Evropě. Okamžitě ale dodal, že záleží na tom, kdy a jak průjezd schválí česká strana. 

Takových přesunů by mělo být příští rok několik, protože Američané, kteří velí bojové skupině Severoatlantické aliance v Polsku, budou své vojáky střídat po šesti měsících a další jednotky z Německa se budou v létě účastnit cvičení Saber Strike v Pobaltí.

"S českou armádou se vždy výborně spolupracuje. Chtěli bychom ji do konvojů více zapojit, protože to je výborné cvičení vzájemné spolupráce," řekl Hodges.

Generál se "proslavil" starším výrokem, že by chtěl z Evropy pro vojenské konvoje NATO udělat Schengen - tedy výrazně zjednodušit jejich pohyb.

Schvalování průjezdu totiž nyní trvá i desítky dní, spojenci však potřebují na posílení obrany Polska a Pobaltí před možnou ruskou hrozbou jednat mnohem rychleji.

"V Polsku nyní tento proces zkrátili na pět dní, stejně tak v Litvě," řekl Hodges s tím, že podobná omezení platí například pro přelety vrtulníků.

NATO nyní posiluje obranu svých členů na Východě a tvoří bojové skupiny v Estonsku, Lotyšsku, Litvě a Polsku. Ty mají být podle Hodgese připravené k obraně v polovině příštího roku. Rychlost pohybu posil je důležitá pro případ odražení útoku, který nemusí mít nutně podobu na první pohled viditelného ataku například tankových jednotek. Může to být třeba hybridní útok, který je nutné včas rozeznat. "Dnes rozhoduje to, jak rychle odhalíte, že jde opravdu o útok, jak rychle získáte politické povolení a jak rychle zařídíte přesun posil," vysvětlil Hodges.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Americký generál chválil jak dosavadní spolupráci s českou armádou, tak právě pobaltské republiky a Polsko, které podle něj dělají všechno možné, aby svoji vlastní obranu posílily. V takovém případě se jednodušeji získává podpora spojenců pro další posílení.

NATO v těchto zemích buduje posílené prapory o síle několika tisíc lidí, které by v případě útoku měly podpořit síly rychlé reakce aliance, které mají čítat čtyřicet tisíc lidí.

Kromě Pobaltí se posiluje také obrana Rumunska a Bulharska, kde se příští rok bude rovněž konat velké cvičení NATO. Podle generála Hodgese se Rusové podobně jako ve střední Evropě pokoušejí pomocí dezinformací bojovat proti rozšiřování aliance na Balkáně, což je podle něj klíčový region pro bezpečnost Evropy. Novým členem NATO se má příští rok stát Černá Hora, která byla podle některých informací v minulých týdnech terčem pokusu o Rusy inspirovaný převrat. "Rusové nerozlišují stav války a neválky. Oni vytvářejí takový tlak, aby si fakta a realitu upravili podle toho, jak potřebují," řekl Hodges.

Související