Ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) znepokojilo, že členové čínské vlády zrušili plánované schůzky s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). Novinářům to řekl ve středu během jednání vlády. Šéf české diplomacie věří tomu, že Čína bude plnit své závazky směrem k Česku, ke kterým se zavázala letos v dohodě o strategickém partnerství obou zemí. Jeho náměstek Martin Tlapa to ve čtvrtek probere s čínskou velvyslankyní.

Jurečka měl ve čtvrtek v Číně jednat se svým protějškem a s ministrem pro oblast vodního hospodářství. V úterý však informoval o tom, že do Číny nezamíří, protože ministři plánované schůzky zrušili. "Vysvětlení bylo, že je to z důvodů, které obě strany zcela jistě chápou," řekl České televizi Jurečka, jeden ze zastánců ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL), který se setkal s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou.

"Součástí naší dohody s Čínou bylo, že Čína pomůže dorovnat schodek, který existuje mezi exportem a importem našich dvou zemí. Právě zemědělské výrobky měly být ty, které tomu měly pomoci. Na zítřejší schůzce se tedy má mimo jiné i toto otevřít," řekl Zaorálek. "Stejný problém teď mimochodem řeší i můj německý kolega. Česká strana si ve vztahu k Číně své závazky plní a já očekávám, že i Čína začne plnit svou stranu dohody," dodal.

Dovoz z Číny do Česka letos do konce srpna klesl podle údajů Českého statistického úřadu o 1,7 procenta na 276 miliard korun. Český export meziročně oslabil o pět procent na 29 miliard korun. Zaorálek uvedl, že doufá, že země budou v zemědělství pokračovat v tom, na čem se domluvily. Zrušení schůzek podle něj nezapadá do toho, co se dohodlo.

"Nevypadá to jako krok k tomu, co my vidíme jako závazek na straně Číny," řekl Zaorálek. Česká strana si podle něj závazky plní. "V diplomacii můžete buď jednat, nebo posílat nóty. V této chvíli budeme jednat," uvedl. Strategické partnerství s Čínou je podle něj dobrý rámec a věří, že se ho podaří naplnit.

Ministři budou konzultovat se Zaorálkem své zahraniční kroky, dohodla se vláda kvůli dalajlamovi

Ministři budou zásadní otázky zahraniční politiky konzultovat předem s ministrem zahraničí, nikoliv ho pouze informovat. Řekl to po jednání vlády ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Dohoda je výsledkem středeční debaty kabinetu o okolnostech nedávné návštěvy tibetského duchovního dalajlamy v Praze. Šéf diplomacie Zaorálek si stěžoval, že ho Herman o své plánované schůzce s tibetským duchovním informoval pouze několik hodin předem a dal mu tak jen minimální možnost reagovat.

Zaorálek po svých vládních kolezích chtěl, aby slíbili, že budou dodržovat strategická usnesení týkající se zahraniční politiky. Přepis dva roky starého jednání vlády, na kterém se ministři údajně dohodli na vztazích s dalajlamou, ale ministři ve středu k dispozici neměli. Zaorálek v úterý oznámil, že ho bude žádat. Podle Hermana i Zaorálka je to ale druhořadá záležitost. Herman pak řekl, že ani neví, zda záznam existuje. Nepamatuje se, v jaké režimu se jednání uskutečnilo, tedy ani to, zda byl záznam vůbec pořízen.

Herman ve středu řekl, že o jeho schůzce s dalajlamou se vedla zevrubná diskuse. "Vyhodnotili jsme situaci tak, že by bylo dobré konzultovat věci s větším předstihem. Zásadní otázky zahraniční politiky je třeba s ministrem zahraniční konzultovat, před dvěma lety jsme se dohodli na oznamování," uvedl ministr.

Související