Vláda poskytne pět milionů korun na pomoc pěti nemocným dětem ze syrského Aleppa, kde je už tři měsíce obklíčeno a bombardováno na 250 tisíc lidí. Peníze půjdou do projektu MEDEVAC, tedy humanitárních evakuací zdravotně postižených obyvatel. "Děláme to společně s ministerstvem vnitra, našli jsme prostředky na základě dohody s premiérem," řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Kabinet v červnu schválil humanitární, rozvojovou a rekonstrukční pomoc pro Sýrii dohromady za 195 milionů korun do roku 2019. Peníze by se mimo jiné měly zaměřit na podporu vzdělávání či obnovu zdravotnických, vzdělávacích a sociálních zařízení. V říjnu Česko poslalo do Sýrie šest tun zdravotnického materiálu.

Program MEDEVAC funguje od roku 1993. Kromě vysílání lékařských týmů do zahraničí zahrnuje také transport pacientů do Česka, školení zdravotnického personálu nebo zlepšování zdravotnické infrastruktury ve vybraných zemích. V minulosti program pomohl pacientům z Bosny a Hercegoviny, Čečenska, Kosova, Iráku, Afghánistánu, Pákistánu, Kambodže, Libye, Barmy, Sýrie nebo Ukrajiny.

Boje o Aleppo byly obnoveny v září a podle ochránců lidských práv si vyžádaly stovky mrtvých. V obležení se ocitlo na 250 tisíc obyvatel. Dohodě o ukončení bojů brání kromě jiného neshody mezi Ruskem a USA, které podporují opačné strany konfliktu a neshodují se v otázce oprávněné opozice a teroristů. Válka v Sýrii si od roku 2011 vyžádala už více než 300 tisíc mrtvých.

Česko poskytuje humanitární pomoc obyvatelstvu uvnitř Sýrie i syrským uprchlíkům v regionu od počátku konfliktu. Od roku 2012 do loňska bylo na pomoc obyvatelstvu Sýrie a syrským uprchlíkům v okolních zemích z humanitárního rozpočtu ministerstva zahraničí vynaloženo více než 100 milionů korun.

Související