Premiérou příští středu 9. listopadu v pražském Kině Pilotů do distribuce vstoupí dokumentární film Miroslava Janka. Jmenuje se Normální autistický film a režisér za něj uplynulý víkend získal hlavní cenu mezinárodního festivalu v Jihlavě.

Přední český dokumentarista zachytil život pohledem pěti dětí, které společnost opatřila nálepkou "autista".

Protagonisty snímku jsou přemýšlivý Lukáš s osobitým smyslem pro humor, který miluje film a píše vlastní scénáře. Klavírní virtuos Denis dokáže zahrát náročné skladby vážné hudby, je inteligentní a sečtělý.

Majda zase ráda rapuje a okolní svět ve svých textech obnažuje s odzbrojující přesností. Marjamka dokáže vyprávět dlouhé příběhy v angličtině, její neúnavný bráška Ahmed je zase neobyčejně přátelský.

"Zvykli si na mě a nechtěně mi nabízeli spoustu zajímavých situací," uvedl režisér Janek.

Ten nechce, aby se na fenomén autismu pohlíželo jako na lékařskou diagnózu. "Pokusme se mu porozumět jako fascinujícímu, byť často jen obtížně rozluštitelnému způsobu myšlení. Neboť kdo má určit, co je normální: žít ve spěchu a stresu a přehlížet absurdity moderní doby, nebo spíš ve světě toužebně hledat řád, ticho a klid, tedy podmínky, které kdysi bývaly normou?" zeptal se.

I proto se Janek zaměřil na magické až mysteriózní způsoby uvažování autistů. Hudbu ve filmu obstarali jeho protagonisté.

Když tvůrci téměř před třemi lety zahajovali práce na filmu, měli jen omezenou představu o tom, jaký bude výsledek. "Je nesmírně zajímavé vidět, jak se původní vágní idea díky citlivosti a zkušenostem Miroslava Janka mění ve výsledek, o který jeví zájem festivaly z celého světa," uvedl producent Jan Macola z produkční společnosti Mimesis Film.

Normální autistický film byl uveden v soutěži karlovarského festivalu, právě v těchto dnech se promítá v hlavní soutěži mezinárodního festivalu v Lipsku. Tam je ve společnosti 179 titulů a šesti interaktivních projektů z celého světa.

Kritička jednoho z nejvýznamnějších odborných filmových magazínů Variety Alissa Simonová snímek označila za řemeslně dokonalý, zasvěcený a poučný portrét pěti mladých lidí s Aspergerovým syndromem. Film podle ní rozhodně stojí za zhlédnutí.

Miroslav Janek začínal jako amatérský filmař, v roce 1980 emigroval do USA, od poloviny 90. let znovu pracuje v Česku.