U velkých i malých stran, jako jsou například Svobodní či Soukromníci, vidí šéf ODS Petr Fiala voliče, které by mohl sbírat pravicový volební blok. Možnost spojení stran budou občanští demokraté dojednávat s TOP 09 Miroslava Kalouska.

"Pravice ztrácí spoustu hlasů v různých malých uskupeních, která by nás možná celkově posílila. Je třeba se bavit, zda Soukromníci, Svobodní, strany tohoto typu, chtějí kandidovat samostatně, nebo jestli se chtějí přidat k nějaké větší síle," uvažuje o možnostech Fiala.

S malými stranami prý zatím o předvolební spolupráci oficiálně nejednal. Připustil jen, že sem tam "na mezilidské bázi" probíhaly debaty.

Předsedové ODS a TOP 09 o plánu hovořili ve čtvrtek na konferenci Budoucnost pravicové politiky. Kalousek během projevu vyzval pravicové i středové strany, aby se spojily proti hnutí ANO před parlamentními volbami v roce 2017 a následně nabídly i společného prezidentského kandidáta.

Fiala sice ke Kalouskově výzvě alespoň navenek přistupuje vlažně, když říká, že o tom chce diskutovat, probrat rizika i přínosy, ale sám o této možnosti hovořil již před časem. Smyslem celé akce je přitom vytáhnout pravici z preferencí pod deseti procenty a dostat ji do vlády.

ODS se v poslední době daří zvyšovat si oblibu u voličů. Podle posledního průzkumu agentury STEM by občanské demokraty volilo devět procent lidí, zatímco TOP 09 zhruba sedm procent.

Pravicovým stranám se již ve třetích volbách po sobě nedaří konkurovat hnutí ANO. A právě vytvoření společného volebního bloku, nebo třeba jen spolupráce, může být podle Fialy cestou, jak toho dosáhnout. "Cílem pro mě je, abychom zabránili opakování socialisticko-populistické vlády a aby tato země dostala novou perspektivu. Pokud je cíl dosažitelný užší spoluprací, tak to dělejme. Pokud ne, tak pojďme každý svou cestou," řekl předseda ODS s tím, že teprve až analýzy programů a možností ukážou, jestli se stranám vyplatí vytvářet jednotný blok.

Fiala odmítá otázku, zda není tento plán dokladem tápání ODS a TOP 09, které zatím nedokázaly porazit ANO a získat výraznou přízeň voličů. "Za ODS jednoznačně říkám, že žádným tápáním netrpíme," odpověděl a hned pokračoval popisem krize z roku 2013, z níž se ODS začíná probírat.

Související