Ministerstvo obrany chce odebírat příštích pět let malorážní munici od české firmy Sellier & Bellot. Rámcová smlouva dosáhne hodnoty až 2,48 miliardy korun. Konečná částka bude záležet na potřebě armády.

Uvedl to mluvčí ministerstva obrany Petr Medek. Informaci o zakázce předloží vládním kolegům ministr obrany Martin Stropnický (ANO) na pondělním jednání.

"Kdyby došlo k nějakému konfliktu, těžko si lze představit, že by nás sousedé při zásobování strategickým materiálem upřednostnili. Proto pokud to jde, chceme klíčový materiál pořizovat doma, od českých firem," sdělil k zakázce Stropnický.

Právě nákup munice nebo ručních zbraní, které obrana kupuje od České zbrojovky, považuje Stropnický za klasický příklad. České zbrojařské firmy vyzývají ministerstvo obrany k větší podpoře domácího průmyslu dlouhodobě.

Ministerstvo obrany chce od Sellier & Bellot nakupovat 61 druhů malorážní munice v rážích do devíti milimetrů a v kalibru 12 pro vojenské ruční zbraně. "Nákupem ministerstvo obrany dosáhne zabezpečení rovnoměrné obměny munice a flexibilního pokrývání potřeb při plnění aliančních závazků," uvedl Medek.

Úřad podle něj bude pořizovat pouze takovou munici, jakou bude armáda reálně potřebovat. "Bude sloužit zejména ke standardnímu i speciálnímu výcviku," dodal Medek.

Obrana si od nákupu slibuje, že sníží náklady na skladování plnohodnotných rezerv a bude mít zároveň jistotu požadovaných dodávek. Zadání přímo firmě Sellier & Bellot ministerstvo zdůvodňuje tím, že jde o zakázku na pořízení vojenského materiálu strategického určení, a to i s ohledem na zhoršující se mezinárodní bezpečností situaci.

Rámcová smlouva má být uzavřena na roky 2017 až 2021 s maximálním finančním limitem 2,48 miliardy korun bez DPH. "Reálné čerpání bude záviset na aktuálních požadavcích Armády ČR," dodal Medek.

Související