Ve vládě Bohuslava Sobotky končí tři sociálnědemokratičtí ministři: Jiří Dienstbier, Michaela Marksová a Svatopluk Němeček. Hospodářským novinám to prozradilo několik na sobě nezávislých zdrojů, podle nichž by měl právě tato tři jména premiér sdělit v úterý po poledni na schůzce v Lánech. 

Premiér však po debatě s prezidentem prohlásil, že žádné konkrétní změny vlády zatím zveřejňovat nebude. Až se rozhodne, které ministry vymění, chce jako prvního informovat prezidenta.

"Dienstbiera už jsme včera zapili," řekl HN jeden z představitelů pražské ČSSD, který si nepřál být jmenován. Radost sociálních demokratů v hlavním městě má vysvětlení – jejich vztahy s Dienstbierem jsou vyostřené od voleb v roce 2010, kdy odmítl magistrátní koalici s ODS.

Marksové podle dalšího zdroje Sobotka vyčítá její nečinnost, například kolem zákona o sociálním bydlení. Podle informací Respektu by Dienstbiera mohl nahradit poslanec Jan Chvojka a Němečka lékař a šéf plzeňské fakultní nemocnice Václav Šimánek.

O místo v kabinetu naopak podle informací HN nepřijde ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, který prohrál v říjnových senátních volbách a sám premiérovi nabídl svou rezignaci.

Související