Pro exministryni zahraničních věcí USA Madeleine Albrightovou byly uplynulé hodiny hodně hektické. Sotva skončila s prací na kampani pro kandidátku na americkou prezidentku Hillary Clintonovou, přiletěla ve čtvrtek kolem poledne do Česka, aby v pátek po poledni zase odletěla do USA. Ještě před odletem ale více jak hodinu diskutovala na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde si ji přišlo poslechnout mnoho studentů i dalších zájemců.

"Opravdu mě moc těší, že jsem tady. Půl roku jsem neučila a je báječné zase vidět studenty," prohlásila hned na začátku a připomněla, že na Karlově univerzitě studoval také její otec Josef Korbel, významný diplomat, který nejdříve musel utéci s rodinou z Československa před hitlerovským Německem a později před komunistickým režimem.

Jeho dcera sice prožila většinu života v USA, kde se vypracovala mezi politickou špičku, ale nikdy na svou rodnou zemi nezapomněla a po roce 1989 se jí snažila všemožně pomáhat. Dnes, ve svých devětasedmdesáti letech, přednáší na jedné z univerzit, a jak před studenty podotkla, mluví už jen sama za sebe. "Budu tady mluvit jako Marie Jana Korbelová," připomněla s úsměvem své dívčí jméno.

Snažím se nepanikařit

Většina debaty, kterou moderoval ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, se točila kolem výsledku prezidentských voleb, ve kterých byla Albrightová přesvědčená o vítězství Clintonové. "Moc dobře znám Hillary Clintonovou, jsme dobré přítelkyně, vždycky jsem říkala a říkám i nyní, že je to člověk, který byl nejvíce připravený na to být prezidentkou," uvedla.

Žantovského, jehož knihovna byla spoluorganizátorem celé akce, například zajímalo, zda Albrightová vidí za vítězstvím Donalda Trumpa nějakou zásadní změnu pro svět a zda nekončí svět v podobě, v jaké jsme ho dosud znali.

"Přiznám se, že ještě nemám odpověď na tuto otázku, zkouším nepanikař a přemýšlím nad tím, co se to vlastně stalo a proč se to stalo," zareagovala bývalý diplomatka, která ještě několikrát během setkání opakovala, že je třeba nejdříve vítězství Trumpa analyzovat. Přitom vyjádřila potěšení nad tím, že prezident Barack Obama už Trumpa přijal a dlouho spolu mluvili. "Myslím, že svět neskončil, ale musíme si zvyknout, že věci se budou dít trošku jinak. To, co se děje teď, jsme nepředvídali, nevíme, proč se to stalo," podotkla.

Zároveň připomněla brexit, tedy hlasování Britů o odchodu z Evropské unie. "Dívali jsme se na to, co se dělo kolem brexitu, a mysleli jsme si, že takový populistický trend se nemůže u nás stát. Musíme se podívat, jestli je to něco zásadního, nebo jenom nějaká malá změna," řekla. 

Lidé se báli, věřím v mladou generaci

Několikrát během debaty kritizovala Donalda Trumpa a nejvíce ze všeho mu vyčítala, že podle jejího mínění rozdělil Američany. "Stále mluvil o tom, že se lidé zlobí, nemají se rádi, není dost práce, ekonomika nefunguje, nepotřebujeme cizince. Lidé se báli, a když se lidé bojí, dělají něco jiného, než co člověk očekává," prohlásila Albrightová. "Čeho se báli?" reagoval Žantovský. "Báli se toho, že Amerika není tak bohatá, jak byla, což není pravd. Mysleli si, že za všechno mohou cizinci, že jim Číňané sebrali naši práci," odpověděla. 

Přitom popisovala, jak je ráda, že Amerika je plná vzdělaných lidí z jiných zemí, kteří se sice narodili jinde, ale jsou, nebo chtějí být Američany - a mezi ně započítala i sebe. "To je opravdu báječné, že je u nás tolik vzdělaných lidí z jiných zemí. Donald Trump to najednou udělal tak, abychom se na lidi dívali jinak. Že máme nenávidět lidi, kteří nejsou bílí mužští. Myslím, že toto hrálo roli. Je to těžké říci, ale myslím, že to se stalo. Bílí mužští si myslí, že všechno ztratili, a nějací jiní to převzali," řekla posluchačům na filozofické fakultě.

Když se jí ale Žantovský zeptal, jak si vysvětluje, že pro Clintonovou hlasovalo například méně hispánských voličů než v minulosti pro Obamu, přiznala, že odpověď nezná. "Nevím. Musíme se opravdu podívat na to, co se stalo. Teď je ještě brzy. Myslím, že se možná také stalo to, že si nějací lidé mysleli, že už to má Hillary Clintonová vyhrané a nemusí jít volit," dodala Albrightová, která nakonec vyjádřila naději v mládí a spolupráci lidí bez rozdílu národností či víry. 

"Vy, mladá generace, to musíte spravit. Jsem moc ráda, že jsem tady byla, vždycky ráda mluvím česky, jsem vždycky hrdá, že jsem se tady narodila. Přeji vám všechno nejlepší," loučila se Albrightová, kterou časopis Forbes označil za nejvlivnější Češku ve světě.