O tom, že Java není značka motorek ani indonéský ostrov, ale programovací jazyk, většina mladých Čechů asi ví. Ti starší už by ovšem s uvedením správné odpovědi měli větší problém. Nehledě na generační rozdíly v digitální gramotnosti, v níž ti mladší převyšují dříve narozené, jsou přitom schopnosti většiny Čechů v evropském srovnání podprůměrné.

Podle výzkumu univerzity ve Varšavě je Česko v pokročilých digitálních dovednostech až jednadvacáté z 28 států Evropské unie, podle Evropské komise se země co do základních počítačových znalostí řadí k unijnímu průměru. Poslední šetření Eurostatu zase uvádí, že Češi jsou podprůměrní třeba v instalaci tiskárny, již zvládá jen 44 procent z nich. Instalaci operačního systému svede jen každý sedmý obyvatel republiky.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.