Ministerstvo spravedlnosti má zajištěných 1,7 miliardy korun na stavbu justičního paláce v Ústí nad Labem, řekl v pondělí v Mostě novinářům ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Nyní úřad připravuje potřebné dokumenty. Se začátkem výstavby počítá resort v roce 2019, v roce 2021 by měla být nová soudní budova otevřena

"Peníze považuji za zajištěné," uvedl Pelikán. Vláda podle něj vzala na vědomí informaci o tom, kolik bude stavba stát. "V tuhle chvíli jsme ve fázi opatřování jednoho z mnoha papírů, které jsou potřeba. Ten konkrétní se jmenuje zaregistrování investičního záměru na ministerstvu financí," řekl ministr. "Jedeme podle harmonogramu, palác by se měl otvírat v roce 2021," dodal.

O stavbě nového justičního areálu pro ústecký soud i státní zastupitelství se mluví od roku 2002. Současná budova, která funguje od roku 1974, potřebám soudu nevyhovuje. Leží v zátopovém území. Při povodních objekt několikrát zatopila voda. Nový justiční palác postavený z peněz ze státního rozpočtu by měl stát ve čtvrti Bukov.

Kvůli nedostatku místa už z budovy krajského soudu odešlo krajské státní zastupitelství a okresní státní zastupitelství. Obě instituce si zatím pronajímají prostory v soukromých budovách v centru města. V nové budově má sídlit krajský a okresní soud se státním zastupitelstvím, Probační a mediační služba, pobočka ministerstva spravedlnosti nebo ústecký Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Na základní kámen neexistujícího paláce v říjnu 2013 poklepal prezident Miloš Zeman společně s ministryní Marií Benešovou (ČSSD). Tehdy se náklady na stavbu paláce odhadovaly na 850 milionů korun. Termín dokončení byl odhadován na rok 2018.

O stěhování soudu se uvažovalo i v Mostě. Stávající budova okresního soudu byla letos rekonstruována za 16 milionů korun, z toho polovinu nákladů pokryla dotace z EU. I vzhledem k nákladné stavbě justičního paláce v Ústí není stěhování v Mostě podle předsedy mosteckého okresního soudu Martina Beneše na pořadu dne.

Související