Symbolem oslav 17. listopadu bude letos budík. V půl osmé večer, tedy přibližně ve stejnou dobu, kdy před sedmadvaceti lety policejní kordon zahradil průvod studentů, se jich na Václavském náměstí a na dalších místech republiky rozezní tisíce. Symbolicky by měly probudit ze spánku občanskou společnost.

"Byli bychom rádi, kdyby si na Koncert pro budoucnost lidé přinesli svůj budík, ale stačit bude, když si na půl osmou večer nastaví zvuk budíku na mobilní telefony," uvedl Václav Němec z Kroměřížské výzvy.

Právě zvoněním budíků a Koncertem pro budoucnost letos vyvrcholí oslavy listopadového státního svátku. Na koncertu vystoupí například Jaroslav Hutka, Michal Hrůza, Tonya Graves nebo Vypsaná fixa. Na pódiu také promluví kněz Tomáš Halík, bratr bývalého prezidenta Ivan Havel, herec Bolek Polívka nebo dokumentaristka Olga Sommerová.

"Jsem ráda, že se občanská společnost probudila. Vážím si toho, že k jejímu probuzení přispěli dva starší pánové, dalajlama a Jiří Brady," uvedla Sommerová a zdůraznila, že je příjemné vidět, jak se probouzí i mladí lidé.

Těmi, kteří stojí za iniciativou Díky, že můžem a pořádají pouliční slavnosti Korzo Národní na Národní třídě, jsou totiž studenti. Na Národní třídě se uskuteční divadelní představení, hudební vystoupení nebo výstavy.

Studenti pořádají setkání také na Albertově, kam se sjedou studentské spolky z celé republiky. Vystoupí rektoři vysokých škol, zástupci studentů nebo akademické a veřejné sféry.

Mezi nimi například i bývalý předseda vlády Petr Pithart, který ale podle studentů vystoupí na pódiu pouze z pozice docenta na Karlově univerzitě. 

"Je to apolitická akce. Nechceme podporovat odstředivé tendence, které jsou ve společnosti. Naopak chceme připomenout, že je toho hodně, co máme společného, a že v jádru zastáváme stejné hodnoty," řekl jeden z organizátorů Lukáš Kostínek a dodal, že veškeré snahy o vystoupení politiků studenti odmítali. 

"Byly tu snahy o to, aby na akci mohli vystoupit i političtí představitelé. Na tento nápad jsme ale nepřistoupili. Jelikož to zůstalo jen u nápadu, který jsme odmítli, a na akci žádní politici nevystoupí, nebudeme uvádět žádná jména. Je to jen záležitost organizačního týmu," uvedl Martin Pikous ze studentské iniciativy Díky, že můžem.

Kostínek nicméně potvrdil, že mezi návrhy, které ovšem vznášeli především sami studenti, padlo jméno Michala Horáčka.

Na akci zahrají a zazpívají studentské skupiny a souběžně s programem na pódiu se v Menze na Albertově uskuteční dvě diskusní setkání. Na nich vystoupí mimo jiné filozof a signatář Charty 77 Daniel Kroupa, novinář Jindřich Šídlo, šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery nebo redaktor časopisu Newsweek Daniel Anýž.

Obě studentské akce jsou symbolicky propojeny naučnou stezkou, která vede stejnou trasou, jakou šli studenti v roce 1989. Na ní budou viset studentská prohlášení, prohlášení z tisku nebo zákulisní informace o tom, jak se policie 17. listopadu organizovala.

"Chtěli bychom překonat údajné rozpory ve společnosti, protože je nevidíme. Myslíme si, že vytváření tohoto dojmu jen dále zhoršuje atmosféru ve společnosti a vytváří prostor pro omezování demokracie," řekl hlavní koordinátor Festivalu svobody Jan Gregar ze sdružení Nerudný fest.cz.

Kromě výše zmíněných akcí projde Prahou průvod s názvem Nezapomínáme!, organizovaný iniciativou Proti projevům nenávisti, nebo satirický průvod masek iniciativy FÓR - UM nazvaný Sametové posvícení, který odstartuje v 15 hodin na Kampě.

"Bude to oslava nadhledu. Postavíme se k problémům humorně a oslavíme svobodu satirou," řekla na tiskové konferenci pořádané k plánovaným oslavám 17. listopadu Věra Cieslarová, která přišla s maskou "prasočlověka", v níž se zúčastní průvodu.

Mimo to objeví například lidé s maskami prezidenta Miloše Zemana, ministra financí Andreje Babiše nebo nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Již po šesté se letos ve Státní opeře uskuteční předávání Cen paměti národa, které pořádá iniciativa Post Bellum.

"Cena je každoročně udělována těm, kteří během svého života prokázali, že čest, svoboda a lidská důstojnost nejsou jen prázdná slova. Letos bude jedním z oceněných i Jiří Brady," řekl ředitel iniciativy Mikuláš Kroupa.

Festival svobody spojuje poprvé v historii různé občanské iniciativy s cílem koordinovat společně jednotlivé akce pořádané k oslavám listopadových událostí a vytvořit ucelený program. Iniciativy k této příležitosti vydaly také memorandum.

"Spojením několika iniciativ různého názorového spektra chceme ukázat, že i přes určité odlišnosti všechny zúčastněné pojí dohromady stejná myšlenka. Je to apel na společnost a touha oslavit svobodu a demokracii jako hodnoty, na kterých musíme aktivně pracovat," upřesnil Gregar.