Pravomoci vojenských policistů budou zřejmě větší než dosud. Podle novely zákona, kterou ve středu odsouhlasila vláda, budou její příslušníci nově moci třeba kontrolovat totožnost lidí, používat pouta a elektrické paralyzéry nebo v nutných případech vniknout do soukromých objektů. Ministerstvo obrany tím chce do jisté míry zrovnoprávnit postavení vojenských policistů a celostátní policie. O schválení návrhu informoval mluvčí vlády Martin Ayrer.

Změnou trestního řádu sice Vojenská policie nově může vyšetřovat trestné činy, v praxi jí k tomu ale chyběly potřebné pravomoci. Nově by tedy mohla například i využívat tajné agenty, informátory a může také podezřelé osoby sledovat.

Zákon Vojenské policii umožní, aby si pořizovala a zpracovávala osobní údaje, které by jí umožnily identifikovat lidi. "To znamená provést u osob, u kterých je zvýšená pravděpodobnost recidivy, identifikační úkony, které je umožní identifikovat v případě, že se v budoucnu dopustí trestného činu a zanechají po sobě stopy," uvádí důvodová zpráva.

Vojenská policie by se také měla více zapojit do mezinárodních vojenských akcí na našem území, třeba cvičení jednotek NATO nebo průchodu cizích konvojů. Vojenská policie by nově měla tyto konvoje doprovázet a ochraňovat.

Pokud novelu schválí parlament, může začít platit od července příštího roku.

Související