Možná to na první pohled není vidět, ale v tomhle kraji je spousta naděje. Když se návštěvník blíží k Broumovu, už zdálky se mu naskytne pohádkový pohled: z broumovské kotliny vystupuje monumentální opravený klášter, nad hradbami se tyčící dominanta města.

I zblízka Broumov jako by byl připravený na natáčení filmu v historických kulisách: přestavbami nezkažené centrum, náměstí s opravenými domy a s bočními uličkami vedoucími k velkoryse založené a udržované klášterní zahradě či k hradbám s vyhlídkou na okolní kopce a pláně, i teď v listopadu převážně zelené.

"Lidé odjinud to tady obdivují, říkají, že je to dobré retro," směje se servírka v kavárně Praha. "Že se galanterie ještě jmenuje galanterie, a ne nějaký market, a že tam opravdu mají normální knoflíky." 

Broumovské náměstí je v počínajícím středečním večeru v půli listopadu téměř prázdné, i ta servírka je ráda, že vidí nějakého hosta – od rána je prý dnes její tržba 130 korun. Sezona tu končí s létem, kdy turisté přestávají jezdit do broumovských skal, a přes zimu si tady nudou okusuje nehty. "Ale nikdy bych odtud nechtěla," říká servírka.

"K dětskému lékaři sice musím až do Hradce, ale zase jsou tu děti v tom čistém vzduchu zdravější, tak se to dá přežít. Jen musíme doufat, že se nám to tady celé nezhroutí, že tu nezkrachuje Veba. To by byl konec pohody." Idylku Broumova totiž v posledním čase zasáhla nepříjemná věc: největší zdejší zaměstnavatel, textilní továrna Veba, se dostal do krize a začal propouštět. Ze sedmitisícového města přišlo dosud o práci přes tři sta lidí. A někoho zaměstnaného ve Vebě zde má téměř každá rodina.

Kompletně změnit

O tom, že je tu továrna pevně prorostlá s městem, nesvědčí jen reklamní bannery na štítu domu naproti radnice. Továrna donedávna přispívala přes nadační fond na opravu kláštera a místních barokních kostelů, ve městě má dva velké hotely a bazén se závodními drahami, do nějž poskytla permanentky broumovským firmám, úřadu, škole i školce. U hotelu je tenisový kurt, jeden z majitelů Veby tady vybudoval golfové hřiště, které láká do města movitější klientelu.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.