Tripartita se na pondělním jednání shodla na potřebě zvýšení nemocenské při delší pracovní neschopnosti. Existují však tři varianty, jak by se mohla změnit. Představitelé vlády, odborů a zaměstnavatelů to řekli novinářům po jednání v Praze. Změnu chce vláda přidat k novele o zdravotním pojištění, která už je ve sněmovně.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nemá problém ani s novým návrhem, s nímž v pondělí přišli odboráři, ale trvá na shodě s ANO a KDU-ČSL, kterou budou vládní strany hledat na středeční koaliční radě.

V prvních třech dnech nemoci nyní lidé nedostávají nic. Od čtvrtého do 14. dne poskytuje zaměstnavatel náhradu mzdy za pracovní dny. Následně hradí 60 procent takzvaného redukovaného denního vyměřovacího základu stát.

Ministerstvo přišlo na pondělní jednání tripartity se dvěma návrhy.

Podle prvního by nově stát už od 31. do 60. dne nemoci hradil 66 procent základu, následně by šlo o 72 procent. Ve druhé variantě by byl nárůst výraznější, na 78 procent základu by se však dávka z původních 60 procent posunula až od 61. dne nemoci.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula přišel na jednání ještě se třetí variantou, podle které by šlo o zvýšení na 78 procent už od 31. dne nemoci. Středula potřebu shody na zvýšení nemocenské dříve označoval za nesmírně důležitou, protože při delší nemoci může podle něj člověk rychle spadnout do chudoby.

"Situace dlouhodobě nemocných je vážná," řekl v pondělí na tiskové konferenci. Stát by podle něj peníze na tuto variantu našel, protože hospodaří s výrazným přebytkem.

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj uvedl, že svaz prosazuje ucelené a systémové řešení. Před jednáním uvedl, že svaz je připraven podpořit první variantu ministerstva.

"Optimální řešení by však mělo řešit celkovou efektivitu systému. Není možné, aby například zaměstnanec se zlomenou nohou šel předat lékařské potvrzení do své práce," uvedl. Po vládě proto chce zavedení elektronických neschopenek. Podle Rafaje by pomohly ke snížení administrativní zátěže firem a omezily zneužívání nemocenského pojištění.

Sobotka uvedl, že na koaliční radě bude ve středu podporovat první variantu od ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD), nemá ale problém ani s návrhem odborů. Strana ovšem podle něj musí najít kompromis s partnery, aby ho podpořili všichni koaliční poslanci. "Výsledkem by měl být jeden návrh, chceme, aby ten systém co nejdříve začal fungovat," řekl.

Podle Marksové by poslanci měli návrh připojit k novele, kterou začne sněmovna projednávat na nejbližší schůzi.

Dnešní nemocenská činí u osoby s průměrným platem 27 000 korun zhruba 485 korun denně. U první varianty předkládané ministerstvem by si dlouhodobě nemocný člověk polepšil po 30 dnech nemoci o 49 korun a po 60 dnech o 97 korun denně. Ve druhé variantě jde o růst o 146 korun denně. Varianty by stát přišly na 2,3 miliardy, respektive 2,8 miliardy korun.

Související