Hlavní architekt připravovaného metropolitního plánu Roman Koucký by se měl vrátit do funkce. Ve středu večer o tom rozhodla výběrová komise.

Právě postava Kouckého přitom letos v září zapříčinila prakticky rozpad celého Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy, který metropolitní plán připravuje.

Vedení magistrátu bylo s jeho prací nespokojeno a na popud náměstkyně Petry Kolínské (zelení) odvolalo ředitele Institutu Petra Hlaváčka, který nad Kouckým držel ochrannou ruku. Sám Koucký poté podal výpověď – a to s takřka celým svým týmem.

"Komise řekla, že pokud je cílem co nejrychlejší dokončení metropolitního plánu, tak by měl v této funkci pokračovat pan Koucký," potvrdil Ondřej Boháč, který je pověřen řízením IPR. Jeho případný návrat do funkce má ale podle Boháče několik podmínek.

Není čas na hrdinství, skoro se nezastaví

"Zformulovali jsme pět bodů, na které by měl přistoupit," řekl Boháč, který je ale nechtěl specifikovat do té doby, než o nich bude sám s Kouckým mluvit. Na dotaz redakce ale připustil, že mezi nimi je zlepšení komunikace s hlavním městem a respektování jeho připomínek.

"Byl nejlepší z těch, kdo se přihlásili," potvrdil člen výběrové komise, českobudějovický architekt Martin Krupauer. Podle něj je co nejrychlejší stabilizace a dopracování metropolitního plánu potřeba.

"V době, kdy se v Praze přestává stavět a ceny letí nahoru, není čas na hrdinství, metropolitní plán se musí dokončit co nejrychleji. A každý jiný by se s tím navíc musel ještě seznamovat," dodal Krupauer.

Ten přitom situaci, do které se město v přípravě plánu dostalo a jež vyvrcholila rozvratem v Institutu plánování a rozvoje, nechápe. V létě byl totiž členem poradní skupiny, která tvorbu plánu připomínkovala a schválila jej.

"Shodli jsme se na tom, že všechny rozpory byly vyřešeny a že je vše ve shodě. A že se metropolitní plán může dokončit. A pak jsme se po měsíci dozvěděli, že bylo vše špatně," říká.

Máme také podmínky

Případný návrat Kouckého přitom nebude jednoduchý. A to nejen kvůli jeho špatným vztahům s náměstkyní primátorky Petrou Kolínskou. Podmínky si navíc chce klást i jeho tým, který by se s ním vrátil. Jedna z nich je paradoxně i spolupráce s vedením města – ale jinak, než si přeje samo město.

"Musí se zlepšit spolupráce s pořizovatelem, tedy městem. Politická reprezentace by se měla za ten plán postavit a nebojovat s námi," řekla jedna ze spolupracovnic Kouckého Natálie Dvorská, která byla mezi dvanácti lidmi, kteří spolu s Kouckým podali koncem září výpověď.

Sám Koucký zatím o svém vítězství oficiálně neví, a nechce to proto příliš komentovat. A to ani případné podmínky. "Já ale také s některými přicházel na komisi, doufám, že se to propojilo," uvedl.

Komise má přitom jen doporučující hlas, rozhodující slovo má ředitel IPR.

Koucký: Brzdili to náměstci

Jako důvody k odvolání Kouckého vedení města uvádělo kromě špatné komunikace i zpoždění při přípravě plánu. Jenže jeho příprava se zcela zastavila právě letos v září rozpadem Kouckého týmu.

"Kdyby pořizovatel (město) aspoň trochu spolupracoval, tak by se ten plán mohl dávno projednávat," kontruje Koucký. Podle něj přípravu plánu naopak brzdily kroky náměstků ze Strany zelených, kteří měli územní plán ve své gesci – tedy Kolínské a jejího předchůdce Matěje Stropnického. Reakci Kolínské redakce zjišťuje.