Ukrajinský prezident Petro Porošenko dorazil ve čtvrtek dopoledne do Bruselu na v pořadí už osmnáctý summit s představiteli institucí EU. V několika hodinách diskusí se šéfem Evropské rady Donaldem Tuskem, předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a dalšími zástupci unijních institucí jej čekají témata od minského procesu a bezpečnosti na východě země přes problematiku vízové liberalizace a vzájemného obchodu až po energetiku.

Debata by se mohla dotknout také otázky sankcí, které EU uvalila na Rusko kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi. Unii čeká diskuse o jejich prodloužení a opět z některých hlavních měst znějí hlasy zpochybňující jejich účinnost a význam. EU jejich trvání spojuje s prosazením mírové dohody z běloruského Minsku všemi stranami.

S novináři před začátkem čtvrteční schůzky krátce hovořil pouze předseda europarlamentu Martin Schulz, který shodou okolností také ve čtvrtek oznámil, že v roce 2017 už nebude o tuto funkci usilovat.

Podle Schulze to není europarlament, kdo zdržuje bezvízové cestování do EU pro ukrajinské občany, hlasování o této věci je podle něj připravené. Členské země se ale stále nedohodly na konečné podobě nových pravidel, která usnadní způsob, jak v případě potřeby bezvízové cesty do EU opět pozastavit. "Není pravda, že by výhrady měla jen Francie. Pokud vím, je to také Belgie, Itálie, Německo a další země," poznamenal Schulz.

Velvyslanci EU před týdnem potvrdili, že státy EU umožní Ukrajincům cestovat do unie bez víz, ovšem právě až ve chvíli, kdy tato nová pravidla začnou platit.

Schulz před novináři připomněl také další problém, který nyní vztahy mezi unií a Ukrajinou komplikuje. Nizozemská vláda se nyní snaží vyřešit situaci, kdy občané v referendu odmítli ratifikaci asociační dohody EU a Ukrajiny. Věc bude mít s velkou pravděpodobností na stole také prosincový summit EU.

Součástí asociační dohody je také rozsáhlá obchodní dohoda mezi unií a Ukrajinou, jejíž podmínky jsou prozatímně plněny od ledna letošního roku. Podle EU vzrostl od září 2015 do srpna letošního roku ukrajinský export do unie o 5,2 procenta ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku, také naprostá většina zemí osmadvacítky vyváží nyní na Ukrajinu víc. Data Eurostatu ukazují v loňském roce nejvyšší obchodní přebytek v obchodování s Ukrajinou u Německa a Polska.

Na čtvrtečním summitu by měla EU také podpisem příslušného memoranda podtrhnout význam Ukrajiny jako strategického partnera v energetice a klíčové tranzitní země pro dovoz ruského plynu v nastávajícím zimním období.