Ministerstvo obrany podalo trestní oznámení kvůli muži, který na pietu v Rakovníku 11. listopadu přišel v nacistické uniformě. Na twitteru to oznámil ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Událost kritizovala média i lidé na sociálních sítích.

"MO (ministerstvo obrany) podalo v souvislosti s pietním aktem u příležitosti dne veteránů v Rakovníku trestní oznámení. Esesácké symboly na oslavy Dne válečných veteránů nepatří," uvedl ministr obrany.

Pietní akce se podle webu Deník.cz konala v centru Rakovníka u pamětní desky věnované rakovnickým občanům, kteří v době druhé světové války sloužili v britské RAF (Royal Air Force). Na akci vystoupil předseda Klubu vojenské historie v Rakovníku Jiří Svoboda. Deník.cz z akce zveřejnil fotografie, podle kterých u pamětní desky při projevu Svobody stálo několik mužů v historických uniformách. Jeden byl v uniformě německého vojáka s nacistickými symboly a se symboly nechvalně známých německých speciálních jednotek SS (Schutzstaffel, Ochranný oddíl). V nich sloužili nejhorlivější příznivci nacistického Německa.

Na akci byl přitom podle serveru Lidovky.cz mimo jiné důstojník Armády České republiky a příslušník Policie ČR. "Skutečnost, že má na sobě historickou uniformu, ještě neznamená, že se dopouští zmiňovaných trestných činů," uvedl pro Lidovky.cz David Schön z Policejního prezidia ČR. Případem se nezabývalo ani rakovnické oddělení policie, které podle tamní mluvčí Michaely Richterové nezaznamenalo dosud žádnou stížnost, dodal server.

Kritiku sklidil jak muž v uniformě, tak Svoboda za svůj projev, ve kterém podpořil prezidenta Miloše Zemana. Jeho odpůrcům vzkázal, že pokud se jim nelíbí zvolení Zemana, mohou se odstěhovat nebo oběsit.

Související