Ve 22 letech zemřel český reprezentant ve veslování Michal Plocek. Elitního skifaře, juniorského mistra světa i světového šampiona v kategorii do 23 let našli v pondělí večer mrtvého v loděnici pražské Dukly. Na svém webu to oznámil Český svaz veslování.

Mluvčí pražské policie Iveta Martínková řekla, že policie v pondělí kolem 18:00 vyjížděla do ulice Císařská louka, kde byl nalezen mrtvý muž. "Kriminalisté spolu s lékařem na jeho smrti nezjistili cizí zavinění," doplnila mluvčí.

Plocek byl považován za nástupce olympijského medailisty a mistra světa Ondřeje Synka, kterého už v minulosti dokázal porazit. V letošní sezoně závodil společně s Matyášem Klangem na dvojskifu a neúspěšně se pokoušeli postoupit na olympijské hry v Riu de Janeiro. V dodatečné kvalifikaci v Lucernu obsadili první nepostupové místo.

"Je to obrovská ztráta. Michal byl jeden z nejtalentovanějších veslařů poslední doby a byl to zároveň i milý a laskavý kluk, který byl vzorem pro mladé veslaře," řekl předseda ČVS Dušan Macháček.

Veslařský svaz po tragické události zrušil páteční slavnostní vyhlášení nejlepších posádek letošního roku. "Atmosféra by nebyla důstojná a nikdo by se z úspěchů neradoval," dodal Macháček. Vyhlášení ankety se uskuteční až 3. února.

Letos v červnu se Plocek premiérově představil v seriálu Světového poháru na skifu, když v Poznani nahradil Synka a ve finále dojel na čtvrtém místě. V srpnu skončil třetí na světovém šampionátu do 23 let v Rotterdamu, v září se stal akademickým mistrem světa a v závěru října byl členem vítězné posádky párové čtyřky s kormidelníkem na MS v příbřežním veslování.

Plocek začal s veslováním v deseti letech v Uherském Hradišti. Po zisku titulu juniorského mistra světa i Evropy a triumfu na domácím šampionátu v roce 2012, kde v rozjížďce nečekaně vyřadil Synka, přešel jako velký talent do pražské Dukly.

V roce 2014 se ve Varese stal mistrem světa v kategorii do 23 let, o rok dříve se na dvojskifu poprvé představil i na MS dospělých. Letos získal na skifu při Synkově absenci druhý titul mistra republiky, spolu s Klangem byl nejrychlejší i na dvojskifu.

"V osobním životě byl Michal citlivý a milý kluk, který nikterak neskrýval svou ctižádostivost dosáhnout co nejlepších sportovních výsledků. Plocíno, budeš nám moc chybět. Sbohem!" uvedli zástupci veslařského svazu na svém webu.