Ministerstvo obrany by se mělo ve zbytku volebního období soustředit na revitalizaci vojenské infrastruktury a akvizice. Po úterní bilanční schůzce s ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO) to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Armáda musí mít moderní vybavení a pořizovat to, co skutečně potřebuje, uvedl premiér na tiskové konferenci.

Sobotka po jednání se Stropnickým ocenil finanční stabilizaci resortu. "Dnes je možný rozvoj, je možné modernizovat armádu a plnit spojenecké závazky," uvedl.

Podařila se podle něj také nová branná legislativa a zlepšily se platové podmínky vojáků z povolání. Premiér ocenil i vystupování vojáků v zahraničních misích. "Mají dobrou pověst, jako profesionálové, kteří odvádějí dobrou práci," řekl.

Ministerstvo by se mělo podle něj soustředit na to, aby vojáci měli adekvátní a moderní vybavení. "Aby občané a daňoví poplatníci viděli, že navyšování výdajů přináší konkrétní výsledky," řekl Sobotka.

Ministerstvo musí akvizicím věnovat prvořadou pozornost, nákupy musí být efektivní a týkat se toho, co armáda potřebuje, dodal premiér. Žádá i revitalizaci vojenské infrastruktury a její efektivní rozložení po Česku.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Za důležité považuje plnit koaliční závazek, aby v roce 2020 ministerstvo obrany dostávalo 1,4 procenta HDP.

"Bude to důležitý signál navenek i dovnitř. Nemělo by smysl se bavit o dvou procentech, pokud nebudeme v roce 2020 schopni dávat 1,4 procenta," vysvětlil Sobotka. Stropnický řekl, že takové navyšování je reálné a nepohybuje se v kategorii fikce.

Co se týče akvizic, Stropnický řekl, že by chtěl dokončit nákupy zhruba za 25 miliard korun. "Je celá řada velkých projektů, jako jsou radary, vrtulníky, které jsou v pokročilé fázi rozpracování. A věřím, že tato vláda bude moct některé tyto záležitosti dotáhnout," uvedl ministr.

Související