Prezident Miloš Zeman ve středu jmenoval na Pražském hradě ministrem pro lidská práva a legislativu Jana Chvojku a ministrem zdravotnictví Miloslava Ludvíka. Ve funkci nahradili Jiřího Dienstbiera a Svatopluka Němečka. Výměnu v čele dvou ministerstev, které má na starosti sociální demokracie, navrhl předseda vlády a ČSSD Bohuslav Sobotka. Němečka a Dienstbiera Zeman odvolal před týdnem.

Výměnu Sobotka navrhl v reakci na neúspěch strany v krajských a senátních volbách. Změny v kabinetu odůvodnil tím, že by vláda měla být dynamičtější. Ministři byli podle něj unavení. Ke změnám vyzval premiér i koaliční partnery, předsedové ANO i KDU-ČSL ale střídání v čele svých resortů odmítli.

Zeman ministrům poblahopřál a ocenil, že s oběma došel na nedávných schůzkách ke společným závěrům. "Pokud jde o ministerstvo zdravotnictví, věřím, že se novému ministrovi podaří dokončit zákon o hospicové péči, protože by měl pokrýt jednu z důležitých, i když nejsmutnějších fází lidského života," uvedl Zeman. Předpis by měl podle něj zajistit lepší možnosti důstojného umírání.

S Chvojkou se Zeman podle svých slov shodl na tom, že lidská práva nemohou být vyhrazována pouze právům menšin, ale že důležité je právo většiny. "Lidská práva nejsou pouze politická, ale i hospodářská a sociální," dodal prezident. Oběma ministrům připomněl, že i za 11 měsíců, které zhruba zbývají do konce volebního období, se dá udělat "kus dobré práce".

Sobotka ještě ve středu nové ministry uvede do jejich nových úřadů. Ředitele nemocnice v Motole Ludvíka nejprve doprovodí na ministerstvo zdravotnictví, s poslancem Chvojkou, který se bude vedle lidských práv zabývat i legislativou, zamíří na Úřad vlády.

Můj cíl bylo postavit čerstvého běžce do finále, řekl Sobotka o Ludvíkovi

Nový ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) chce řešit nedostatek sester v nemocnicích a snížit administrativní zátěž zdravotníků. Kromě prosazení návrhů zákonů, které připravil jeho předchůdce Svatopluk Němeček (ČSSD), řadí mezi své priority také zakotvení práv pacientů do legislativy. Při středečním uvedení do úřadu řekl, že navrhne redukci počtu náměstků na ministerstvu. Kvůli ministrování rezignuje na své členství v zastupitelstvu hlavního města a Prahy 13.

"Nastupuji do rozjetého vlaku. Jede určitým směrem, který chci ctít," řekl Ludvík poté, co se po poledni společně s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) sešli s Němečkem a širším vedením ministerstva.

Ludvík předpokládá, že nebude mít problém se rychle zorientovat v resortu. Ze zkušenosti šéfa nemocnice vidí jako jeden z hlavních problémů nedostatek zdravotních sester v lůžkové péči. Kritizoval také administrativní zátěž zdravotníků. "Papír je dnes důležitější než pacient a to musí skončit," řekl. Zopakoval, že úřad pod jeho vedením by měl být ministerstvem pacientů, proto chce zakotvit práva pacientů do legislativy.

Řešit chce i problémy kolem Vojenské zdravotní pojišťovny, kterou v minulých měsících zmítaly spory o její vedení, a zajištění letecké záchranné služby od ledna. Za jeden z úkolů považuje i prosazení zákona, který by řešil paliativní péči, a dokončení projektu nového financování nemocnic DRG, tedy plateb od zdravotních pojišťoven za diagnózu.

Premiér za hlavní úkoly pro nového ministra zdravotnictví označil prosazení zákona o neziskových nemocnicích, protikuřáckého zákona a pravidelné valorizace plateb za státní pojištěnce, dále dokončení reformy vzdělávání lékařů a sester a zajištění dostatku peněz pro zdravotnictví, aby se zároveň nemusela zvyšovat spoluúčast pacientů a rostly platy zdravotníků v nemocnicích.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Sobotka dále uvedl, že cílem změny bylo "postavit čerstvého běžce do finále".

Ludvík, který kvůli ministerské funkci dočasně opustí nemocnici, bude v čele resortu do sněmovních voleb na podzim 2017.

Motolskou nemocnici od prosince povede provozně-technický náměstek Pavel Budinský. Ludvík už dříve řekl, že by se po odchodu z ministerstva do nemocnice rád vrátil. Podobně to učinil i Němeček, který dříve vedl Fakultní nemocnici v Ostravě. Na místo se v příštích dnech vrátí.

Související