Senát se distancoval od říjnového pročínského prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů, které podpořil i předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD). Jeho postoj senátoři označili za osobní názor, nikoli za postoj celého Senátu.

Horní komora toto usnesení schválila na návrh opoziční ODS hlasy 38 z 69 přítomných senátorů. Proti byli zástupci ČSSD, ANO, KSČM či Strany práv občanů. Stanovisko naopak podpořili kromě občanských demokratů senátoři z vládní KDU-ČSL či z klubu Starostů a nezávislých.

Hlasování předcházela dlouhá debata. Senátor za ODS Jaroslav Kubera například varoval před tím, aby se z usnesení Senátu nestalo protičínské hnutí. "Ti nejagresivnější řečníci by si měli uvědomit, že bez čínských výrobků by tady nic nefungovalo, ani mikrofony, do kterých právě mluvíme. Ani Babišova EET by nefungovala," řekl Kubera.

Zdeněk Brož z KDU-ČSL poukazoval na to, že o dokumentu se jeho signatáři dozvěděli až z SMS zprávy. Navíc prý existuje pouze v elektronické podobě na internetu. "Neexistuje nic, co byste mohli vzít do ruky. Čekal bych, že se alespoň signatáři následně sejdou a text dodatečně podepíší, ale nic takového se nestalo," řekl. 

Na popud navrhujících senátorů horní komora schválila ještě další usnesení, podle něhož mají všichni představitelé Senátu při mezinárodních jednáních aktivně vystupovat na obranu lidských práv obyvatel Číny a Tibetu.

Vládu pak horní komora vyzvala k tomu, aby v zájmu spolehlivosti a srozumitelnosti Česka na mezinárodní scéně usilovala o koordinaci postojů a co nejširší politickou shodu a spolupráci s prezidentem a parlamentem. Toto usnesení podpořili i zástupci ČSSD a ANO.

Příště bych zvolil jinou formu

Předseda Senátu Milan Štěch během debaty řekl, že by na obsahu pročínského prohlášení čtyř ústavních činitelů nic neměnil, volil by ale jinou formu. Cílem prohlášení nebylo podbízení se Číně, uvedl Štěch v reakci na protesty, které prohlášení vzbudilo nejen u pravicových senátorů.

"Naším cílem určitě nebylo jakékoli podbízení se Číně. Nic jiného, než v minulosti bylo řečeno, jsme tam neřekli, žádná jména jsme nepoužívali a konkrétně jsme nikoho nenapadali," prohlásil předseda horní komory.

"Formu bych asi dneska také volil jinou, na obsahu nevidím v zásadě nic špatného, protože odpovídá předchozím prohlášením a smlouvám, které byly přijaty," dodal. Podle něj mohlo situaci řešit prohlášení ministerstva zahraničí.

Senátor ODS Jiří Oberfalzer označil prohlášení za "demonstraci oddanosti dálněvýchodní komunistické říši". Poznamenal, že Česko by si nemělo nechat od nikoho nic diktovat.

I podle předsedy senátního výboru pro EU Václava Hampla či Václava Lásky (SZ) by ČR měla zůstat suverénním státem a neměla by si nechat určovat, koho by její představitelé měli přijímat.

Prohlášení připravené ministerstvem zahraničí se odvolává na česko-čínské strategické partnerství a konstatuje, že schůzky některých českých politiků s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou "nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky". S dalajlamou se během jeho říjnového pobytu v Praze setkali politici ODS, STAN i vládní KDU-ČSL včetně ministra kultury Daniela Hermana.