Kvůli činnosti Fondu dalšího vzdělávání (FDV) zasahovali podle informací redakce ve středu na ministerstvu práce a sociálních věcí policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Mluvčí sjednoceného útvaru zásah bez podrobností potvrdil. "Probíhají úkony trestního řízení, další komentář k tomu poskytovat nebudeme," řekl.

Zásah se podle informací redakce týkal projektů FDV, kde policisté rovněž provedli razii, pro další dokumenty si pak přišli na ministerstvo práce. Resort k zásahu informace poskytovat nechtěl.

"Probíhá šetření, orgánům činným v trestním řízení poskytujeme součinnost, ale na základě dohody s policií ČR to nebudeme dále komentovat," uvedl mluvčí ministerstva Petr Habáň. "S Fondem dalšího vzdělávání byly dlouhodobé potíže a audit, který jsme sami iniciovali, vedl k odvolání pana ředitele Procházky," dodal. 

Miroslav Procházka byl z čela fondu odvolán k 11. listopadu kvůli "manažerským pochybením".

"K nejzávažnějším pochybením patřilo špatné hospodaření a téměř trojnásobné překročení provozního rozpočtu. V přehledu o hospodaření organizace ředitel uváděl nereálná ekonomická data, jednotlivé přehledy tak vykazovaly různou výši hospodářského
výsledku a neodpovídaly skutečnosti," vysvětlil Habáň už v půlce listopadu.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle informací redakce však nynější razie s Procházkovým působením v čele FDV nesouvisí, policisté se zajímají o okolnosti vzniku FDV v roce 2011. Tehdy resort vedl Jaromír Drábek (TOP 09) s náměstkem Vladimírem Šiškou, který byl odsouzen za machinace s IT zakázkami ministerstva.

Fond dalšího vzdělávání je příspěvkovou organizací ministerstva práce a sociálních věcí.

Podle svých stránek se fond specializuje na další profesní vzdělávání, jehož prostřednictvím pomáhá k rozvoji a lepšímu uplatnění na trhu práce především "dlouhodobě nezaměstnaným, čerstvým absolventům, rodičům na rodičovské dovolené i po ní, lidem starším 50 let nebo osobám se zdravotním postižením".

Podle výroční zprávy za loňský rok fond hospodařil s téměř 620 miliony korun.

Prostředky v řádu desítek milionů vynakládal na projekty jako Vzdělávání osob se zdravotním postižením či stáže ve firmách a pro mladé.

Související