Ministerstvo zdravotnictví zrušilo rozhodnutí o vítězi tendru na provoz stanoviště letecké záchranné služby v Ústí nad Labem. Nabídky posoudí nová komise, jejíž složení v pondělí odsouhlasila vláda. O rozhodnutí ministra Miloslava Ludvíka (ČSSD) informovala jeho mluvčí Štěpánka Čechová.

Leteckou záchrannou službu budou v Česku nově provozovat i firmy z Rakouska a Slovenska - čtěte ZDE

Základnu měla podle dřívějšího rozhodnutí obsluhovat slovenská firma Air-Transport Europe (ATE). Zakázku ale napadla u antimonopolního úřadu kvůli údajně nízké ceně konkurenční DSA, která nyní v oblasti působí.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vydal v listopadu předběžné opatření, podle kterého nesmí ministerstvo smlouvu na provoz letecké záchranné služby v Ústí nad Labem zatím podepsat.

Ministerstvo za Ludvíkova předchůdce Svatopluka Němečka (ČSSD) s pochybnostmi o nízké ceně nesouhlasilo. Tvrdilo, že cena je adekvátní a je možné za ni službu provozovat. Uvádělo také, že pokud by muselo nabídky znovu posoudit, rozhodlo by zřejmě stejně.

"Vzhledem k tomu, že ÚOHS předběžným opatřením zakázal uzavření smlouvy pro provozování vrtulníků letecké záchranné služby na základně v Ústí nad Labem, protože pochyboval o mimořádně nízké nabídkové ceně, rozhodl jsem se toto rozhodnutí o výběru zrušit. Nová hodnotící komise teď tedy znovu posoudí tuto část veřejné zakázky. Věřím, že je to nejrychlejší cesta k dořešení celé věci," uvedl Ludvík, který se ujal funkce minulý týden.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje Prokop Voleník v pondělí řekl, že ředitelství nemá k dispozici žádné oficiální vyjádření z ministerstva.

"Proto se zatím k věci nemůžeme vyjadřovat," uvedl mluvčí.

V nové devítičlenné komisi zasednou čtyři zástupci ministerstva zdravotnictví a dále lidé z Úřadu pro civilní letectví, Agentury vojenského zdravotnictví, Letecké služby Policie ČR, hasičské služby Královéhradeckého kraje a ministerstva obrany. Podle ministerstva zdravotnictví bude komise svolána v nejbližším možném termínu.

Kvůli průtahům se ministerstvo za Němečka dohodlo s policií, že bude službu v Ústeckém kraji od ledna zajišťovat ze základny v Praze. Zajištění letecké záchranné služby vrtulníkem z Prahy považují záchranáři z Ústeckého kraje za nedostatečné.

Antimonopolní úřad začal zkoumat tendr na leteckou záchrannou službu v Olomouci

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) začal zkoumat zakázku ministerstva zdravotnictví na provoz letecké záchranné služby v Olomouci. Zahájil správní řízení. Má pochybnosti mimo jiné o tom, zda se ministerstvo vypořádalo se všemi námitkami ohledně mimořádně nízké nabídkové ceny. V pondělí to řekl mluvčí úřadu Martin Švanda.

Ministerstvo už ale s vítězem uzavřelo smlouvu, předběžné opatření tak nyní ze strany ÚOHS zřejmě nehrozí. "Vzhledem k tomu, že ve věci již byla uzavřena smlouva, jde o řízení o spáchání správního deliktu," řekl Švanda.

ÚOHS naopak přestal prověřovat zbylé dvě sporné základny v Jihlavě a v Ostravě. Ve druhém případě úřad ani řízení nezahajoval, v případě Jihlavy řízení nyní zastavil. Tendry napadla společnost DSA.

Nyní provozují osm z deseti základen letecké záchranné služby v Česku soukromé firmy DSA a Alfa-Helicopter, kterým koncem roku skončí smlouva. Základny v Praze a Plzni mají policie a armáda, nově by měly převzít i základny na jihu Čech a v Brně.

V jižních Čechách se má stanoviště přesunout z Plané u Českých Budějovic do Bechyně, protože nový heliport v Plané je pro armádní stroje údajně malý.

O zbývajících šest základen se v letech 2017 až 2020 měly podělit tři firmy. DSA by měla provozovat stanoviště v Hradci Králové a Liberci. Z Jihlavy a Ostravy mají létat záchranářské vrtulníky rakouské firmy Helikopter Air Transport. Základny v Olomouci a Ústí nad Labem podle výsledku tendru měly připadnout slovenské firmě Air Transport Europe.