Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost společnosti Metrostav proti postupu policie a státního zastupitelství v kauze zmanipulovaných tendrů. Metrostav v kauze figuruje spolu s bývalým středočeským hejtmanem a někdejším poslancem za ČSSD Davidem Rathem a dalšími lidmi i firmami. Obžaloba podaná v červenci se týká podplácení, pletich a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů unie. ÚS rozhodl v listopadu bez veřejného jednání. Metrostav se k verdiktu nechce vyjadřovat.

Metrostav poukazoval na mnoho údajných pochybení, například opožděnost zahájení trestního stíhání, selektivní výběr důkazů, podjatost vyšetřovatelů a nezákonné využití odposlechů. Ústavní soudci se ale většinou z nich detailně nezabývali, stížnost považovali za předčasnou.

"Tyto námitky stěžovatelka (Metrostav) bude moci relevantně uplatnit v hlavním líčení či u předběžného projednání obžaloby a příslušný soud se jimi bude muset zabývat, posoudit je a vyvodit z nich příslušné procesní i hmotněprávní důsledky," stojí v usnesení.

"K probíhajícím soudním sporům, které se naší společnosti přímo či nepřímo týkají, včetně kauz pana doktora Ratha, se nevyjadřujeme," sdělil mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Skupina lidí a firem je podle staršího vyjádření státního zastupitelství podezřelá z toho, že se v osmi případech podílela na manipulování zakázek Středočeského kraje, kolínské, kladenské a mladoboleslavské nemocnice a Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje. Podle dřívějších informací médií se případ týká rekonstrukcí či výstavby nemocničních pavilonů a dodávky sanitních vozů, v tendrech celkově šlo o více než 700 milionů korun.

Protikorupční policie obvinila lidi i firmy v říjnu 2013 a vyšetřování ukončila loni v srpnu. Kauzu by měl řešit středočeský krajský soud.

Rath spolu s dalšími lidmi čelí obžalobě už v jedné podobné kauze spojené s tendry. Vrchní soud v Praze nedávno zrušil rozsudek, podle kterého si Rath měl za přijímání úplatků odpykat 8,5 roku ve vězení. Případ bude znovu řešit Krajský soud v Praze.

Související