Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost společnosti Metrostav proti postupu policie a státního zastupitelství v kauze zmanipulovaných tendrů. Metrostav v kauze figuruje spolu s bývalým středočeským hejtmanem a někdejším poslancem za ČSSD Davidem Rathem a dalšími lidmi i firmami. Obžaloba podaná v červenci se týká podplácení, pletich a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů unie. ÚS rozhodl v listopadu bez veřejného jednání. Metrostav se k verdiktu nechce vyjadřovat.

Metrostav poukazoval na mnoho údajných pochybení, například opožděnost zahájení trestního stíhání, selektivní výběr důkazů, podjatost vyšetřovatelů a nezákonné využití odposlechů. Ústavní soudci se ale většinou z nich detailně nezabývali, stížnost považovali za předčasnou.

"Tyto námitky stěžovatelka (Metrostav) bude moci relevantně uplatnit v hlavním líčení či u předběžného projednání obžaloby a příslušný soud se jimi bude muset zabývat, posoudit je a vyvodit z nich příslušné procesní i hmotněprávní důsledky," stojí v usnesení.

"K probíhajícím soudním sporům, které se naší společnosti přímo či nepřímo týkají, včetně kauz pana doktora Ratha, se nevyjadřujeme," sdělil mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Skupina lidí a firem je podle staršího vyjádření státního zastupitelství podezřelá z toho, že se v osmi případech podílela na manipulování zakázek Středočeského kraje, kolínské, kladenské a mladoboleslavské nemocnice a Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje. Podle dřívějších informací médií se případ týká rekonstrukcí či výstavby nemocničních pavilonů a dodávky sanitních vozů, v tendrech celkově šlo o více než 700 milionů korun.

Protikorupční policie obvinila lidi i firmy v říjnu 2013 a vyšetřování ukončila loni v srpnu. Kauzu by měl řešit středočeský krajský soud.

Rath spolu s dalšími lidmi čelí obžalobě už v jedné podobné kauze spojené s tendry. Vrchní soud v Praze nedávno zrušil rozsudek, podle kterého si Rath měl za přijímání úplatků odpykat 8,5 roku ve vězení. Případ bude znovu řešit Krajský soud v Praze.

Související