Úřady práce by se měly v příštích měsících zaměřit víc na kontroly vyplácení dávek a na hledání zaměstnání lidem, kteří jsou dlouhodobě bez práce. Měly by k tomu využít peníze z evropských fondů i posílení o dalších 300 úředníků od července příštího roku. Po návštěvě generálního ředitelství úřadu práce to v úterý řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Víc než rok bez místa je kolem 150 000 lidí.

Zaměstnanost v Česku překročila 72 procent a je rekordní. Nezaměstnanost dále klesala, v říjnu činila pět procent. Úřady práce evidovaly 366 244 uchazečů o zaměstnání a 19 063 volných míst. Podle údajů Eurostatu má Česko nejnižší nezaměstnanost v EU, a to 3,8 procenta. V Německu je to 4,1 procenta.

Sobotka označil české výsledky za "výborná čísla". Podle něj je pro ministerstvo práce a úřady práce nyní klíčové dostat na trh práce co nejvíc lidí z evidence nezaměstnaných.

"Zhruba 154 000 lidí je bez práce déle než 12 měsíců, z nich zhruba 100 000 déle než dva roky," uvedl. Podle něj by se úřady práce a ministerstvo měly soustředit na maximální motivování nezaměstnaných k přijetí práce. Měly by také pokračovat v kontrolách vyplácení dávek. Využít by k tomu měly 300 nových pracovníků, kteří nastoupí od července příštího roku, i evropské peníze. Víc komunikovat by měly se zaměstnavateli.

Ti si stěžují na to, že v Česku už pracovníky nemohou sehnat. Žádají proto síly ze zahraničí. Podle Sobotky je úkolem vlády "primárně zaměstnat lidi v ČR". Nedávná analýza ministerstva práce ale ukázala, že Česko už zřejmě narazilo na hranici takzvané přirozené nezaměstnanosti.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Jako nástroje ke zlepšení zaměstnávání zmínil Sobotka příspěvek na dojíždění či zřizování společensky účelných míst a přijímání na veřejně prospěšné práce. Cestou je i tlak na zvyšování mezd, aby k práci motivovala, podotkl premiér.

Od roku 2012 se úřady práce nevěnují jen problematice zaměstnávání, ale vyplácejí také dávky. Náplň i strukturu instituce změnila reforma exministra Jaromíra Drábka (TOP 09). Úředníci po ní získali nový počítačový systém, s nímž byly ale potíže. Kvůli pochybením při výběru dodavatele se pak úřady musely ze dne na den vrátit ke starým programům.

Podle ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) se po posílení o 300 pracovníků v příštím roce bude agendě zaměstnanosti a dávek věnovat zhruba tolik lidí jako před reformou. Po ní úřadům síly chyběly.

Související