Dění kolem bývalého hradního protokoláře Jindřicha Forejta začala prověřovat Národní protidrogová centrála. "Případem se samozřejmě zabýváme, protože jsme obdrželi informace z veřejných zdrojů," řekl šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych a dodal, že v tuto chvíli jsou na samém začátku.

"Vyšetřování je silné slovo. Jednoznačně vyhodnocujeme informace, které máme, abychom si vyhodnotili, o jaké jednání jde," vysvětlil dál Frydrych. Nechtěl však říct, zda se děním kolem Forejta zabývá pouze jeho útvar, nebo i další policejní složky.

Hrad v úterý oznámil, že šéf protokolu Forejt na vlastní žádost odchází z funkce, a to ze zdravotních a osobních důvodů. Média však spekulovala o tom, že skutečné důvody odchodu vlivného úředníka jsou jiné.

Může jít o chyby, kterých se v posledních týdnech dopouštěl, ale také o kompromitující video, na kterém má být Forejt zachycen mimo jiné v situaci, která připomíná konzumaci drog. Fotky z videa, jehož pravost nelze ověřit, v pondělí zveřejnil server Hlídací pes. Sám Forejt se ke svému konci dosud nevyjádřil.

Klaus: Se špiclováním se nesmíme smiřovat

Odchod hradního protokoláře odsoudil bývalý prezident Václav Klaus. "​Vynucený odchod Jindřicha Forejta z jeho funkce a jeho profesní i lidskou diskreditaci rezolutně odsuzuji," zdůraznil Klaus.

Exprezident napsal, že po deset let v úřadu s protokolářem úzce spolupracoval. "Jindřich Forejt byl po celou dobu mého působení v prezidentském úřadu jedním z mých nejbližších spolupracovníků, a i proto mě zacházení s ním lidsky velmi zasáhlo," napsal bývalý prezident Václav Klaus, který s Forejtem byl na Hradě deset let v každodenním osobním kontaktu.

"To, co se s ním dnes děje, je zcela nezasloužené. Je to nedůstojné i těch, kteří štvanici na ředitele protokolu Kanceláře prezidenta republiky rozpoutali," napsal dál Klaus a tvrdí, že Forejtovu profesionalitu oceňovali i v zahraničí. Exprezident proto tvrdí, že v tuto chvíli neexistuje nikdo, kdo by byl připraven Forejta spolehlivě nahradit.

"Osobní diskreditace a špiclování v soukromí jsou věci, se kterými se nesmíme smiřovat jako s metodami řešení sporů v politické a, jak je teď vidět, i v úřednické sféře. Odmítám osobní likvidaci člověka a jeho integrity a důstojnosti, jaká byla v této kauze předvedena," uzavřel Klaus.

Související