Praha by neměla rozvíjet kartu MHD Lítačka, ale vytvořit systém, který by naráz nabízel více možností, jak si pořídit kupon na městskou hromadnou dopravu. Rovněž by měla do systému nákupu zapojit platební bezkontaktní karty. Novinářům to ve čtvrtek řekl opoziční zastupitel Ondřej Profant (piráti). Lítačku začalo město vydávat od letošního března a karta má postupně nahradit Opencard.

Lidé nemusí při žádosti o Lítačku vracet neplatnou Opencard. Praha tím chce ušetřit - čtěte ZDE

"Lítačka je v podstatě překlenovací řešení, tyto typy karet jsou v dnešní době zbytečností a nic nepřináší. Ona je vlastně jen hloupější papír, který je oproti Opencard levnější, jednodušší a funguje," řekl Profant.

Město by se podle Profanta mělo zaměřit na vytvoření systému s více možnostmi, jak si pořídit kupon MHD. "Ne každému vyhovuje vše a ne všichni chtějí mít kartičky nebo papírový kupon, to bychom měli respektovat. Chceme co nejméně obtěžovat zákazníka a nechceme žádné validátory, to je buzerace a je to směšné a nedůstojné řešení," uvedl Profant.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Také je podle něj výhodné nabídnout možnost mít kupon na bezkontaktní platební kartě. "Jsme státem s jedním z nejvyšších rozšíření bezkontaktních karet. Nemusíte řešit, kdy je otevřené okénko nebo jestli máte fotografii a podobně," řekl Profant.

Praha se musí rovněž vyvarovat toho, aby byla závislá na jediném dodavateli, jako tomu bylo u Opencard. Má i zůstat možnost koupit si papírový kupon. "Ten funguje a bude ještě dlouho fungovat," řekl Profant.

Praha nyní vydává jako průkazku MHD kartu Lítačka, která nahradila Opencard. Ta stále platí, ale město ji již nevydává. Náklady na pořízení Lítačky jsou podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) do deseti milionů korun, Opencard vyšla celkem na asi 1,7 miliardy.

Související