Snížit daně z příjmu nejchudším lidem, naopak zvýšit těm nejbohatším. Premiér Bohuslav Sobotka během čtvrteční konference pražské sociální demokracie představil nové základy daňových změn, které před parlamentními volbami připravuje ČSSD.

"Pro nás je důležité, abychom spravedlivějším způsobem rozložili daňové břemeno - zejména pokud jde o malé a velké firmy a nebo pokud jde o lidi s průměrnými nebo podprůměrnými příjmy a těmi nejbohatšími," řekl premiér. Na otázky HN pak dodal, že cílem připravované daňové reformy je snížení daňového zatížení lidí, kteří mají průměrnou nebo podprůměrnou mzdu.

"Rádi bychom představili návrh na přechod k daňové progresi. To znamená několik daňových pásem. Oproti současnému zdanění bych chtěl, aby lidi s průměrným a podprůměrným platem platili menší daň z příjmu. To bude jeden z programových cílů sociální demokracie," vysvětloval Sobotka. Naopak ti nejbohatší by platili daň z příjmu vyšší, než platí dnes.

Premiér nechtěl být konkrétnější, neřekl o kolik procent by se daně v jednotlivých pásmech měly měnit. Nejprve s plánem seznámí kolegy v sociální demokracii. "Počítám, že po Novém roce s těmi jednotlivými daňovými návrhy postupně začneme seznamovat i veřejnost. Hlavní principy má ČSSD připravené," dodal premiér.

Sobotka věnoval značnou část poměrně ostrého projevu k delegátům ČSSD v Praze hlavnímu oponentovi ČSSD hnutí ANO a Andrejovi Babišovi. "Babiš marketingově ukradl to, co ČSSD ve vládě udělala," uvedl například premiér v řeči, která trvala celkem asi dvacet minut. Ministr vnitra Milan Chovanec pak ještě dodal, že "Babiš není superman, Babič není gentleman". Těmito a podobnými slovy chtěl říci, že ČSSD má šanci ANO ve volbách porazit.

V předvolební strategii se premiér hodlá zaměřit na tradiční levicové voliče ČSSD - zaměstnance, rodiny s dětmi, seniory. První skupině chce zajistit zvýšení mezd, všem pak zlepšování zvyšování životní úrovně.

Související