Městský soud v Praze uznal vinnou trojici představitelů společnosti Key Investments, která podle obžaloby připravila několik desítek klientů celkem o 874 milionů korun.

Ředitele společnosti Daniela Brzkovského poslal soud na pět let do vězení s dozorem, členky představenstva Klára Fenstererová a Alena Šťastná dostaly čtyřletý, respektive tříletý trest vězení. Zároveň nesmí působit ve statutárních orgánech společností a musí nahradit i část škody. Vynesení rozsudku trvalo více než půldruhé hodiny, soudce verdikt ještě odůvodní.

V případě přišlo o své peníze několik desítek lidí, ale i firem a městských částí.

Žalobkyně Darja Dunajová vinila trojici členů představenstva firmy Daniela Brzkovského, Kláru Fenstererovou a Alenu Šťastnou, že zneužili neznalosti klientů a nákupem rizikových cenných papírů je připravili o 874 milionů korun.

Za svěřené peníze koupili například cenné papíry společností Spolchemie či Via Chem, za nimiž stál stíhaný podnikatel Petr Sisák. Ten údajně stál i za firmou Key Investments. Sisák to ale popřel.

Taková vnitropodniková banka

A na neobvyklou propojenost Key Investments s firmami, jejichž cenné papíry investiční společnost nakupovala, poukázal v odůvodnění verdiktu i soudce Hovorka. Firma podle něj byla "víceméně vnitropodnikovou bankou", financující skupinu propojených firem.

"Z průběhu trestního řízení ani výslechu svědků ale nebyly zjištěny skutečnosti, které by mohly svědčit o ovlivňování  a rozhodování třetími osobami, spjatými zejména s emitenty nakupovaných cenných papírů," konstatoval nicméně soudce.

Soudce Hovorka během odůvodňování verdiktu mnohokrát opakoval, že odsouzená trojice podstupovala při nákupu a správě neobchodovatelných cenných papírů neúměrné riziko, o kterém investory navíc neinformovala. "Nedělali ekonomické analýzy daných obchodů," řekl soudce. A poukázal i na to, že zákazníci, kteří jim své peníze svěřili, nebyli v investování profesionálové a od toho si platili služby Key Investments.

Rozsudek není pravomocný. Šťastná se na místě odvolala, zbylí dva odsouzení si stejně jako státní zástupkyně ponechali lhůtu na odvolání.

Stamiliony od městských částí i odklonění Kocourkem

O problematických investicích do Key Investments se začalo mluvit hlavně po roce 2011 poté, co jí své stamiliony svěřilo ke zhodnocení několik měst a pražských městských částí a pak své peníze nemohly získat zpět. Například Praha 6 jí svěřila 257 milionů, Praha 10 pak jen o málo méně. Naopak stěžovat si na ni nemohou bývalý premiér Stanislav Gross či exministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Gross totiž s její pomocí před deseti lety zázračně zbohatl - Key Investments mu podle jeho slov půjčila peníze na nákup akcií Moravia Energo, které vzápětí prodal s neuvěřitelným ziskem 80 milionů korun. A v roce 2008 pak pomohla pozdějšímu ministrovi průmyslu Martinu Kocourkovi "odklonit" 16 milionů před manželkou, se kterou se rozváděl.

Policie trojici obvinila v dubnu 2013, při podání obžaloby měl spis 25 tisíc stran. Samotná obžaloba byla rozepsána na 184 stranách. Key Investments je od roku 2012 v konkurzu. Návrh na insolvenci na sebe podala sama s odůvodněním, že cenné papíry, které pro klienty spravovala, jsou takřka zcela převedeny jinam.

Záměrně zamlčeli rizika

Trojice obžalovaných Daniel Brzkovský, Klára Fenstererová a Alena Šťastná podle státní zástupkyně Darji Dunajové nakupovala vysoce rizikové cenné papíry, například společností Sincom, Spolek pro chemickou a hutní výrobu, E Side property či Via Chem Group.

"Zákazníkům záměrně zamlčeli rizika plynoucí z navrhované investiční strategie," uvedla v obžalobě Dunajová.

Už čtení obžaloby letos v únoru trvalo dvě hodiny. Její hlavní část byl seznam poškozených a popis obchodů, při kterých přišli o peníze.

Některé z firem, do nichž směřovaly peníze vylákané z klientů Key Investments, ovládal miliardář Petr Sisák, v minulosti odsouzený za vytunelování První slezské banky. Ten je od poloviny ledna spolu s právníkem Ivem Halou stíhán za zmanipulovaná insolvenční řízení – například firmy Via Chem Group, kterou ovládal. A všechny indicie podle pořadu Reportéři ČT směřují k tomu, že ovládal i Key Investments.

Související